بهترین راه های درمان خانگی دیابت چیست؟


اگر شما هم دیابت دارید، احتمالا به درمان های خانگی دیابت و راه‌های طبیعی کنترل قند خون کنجکاو هستید. تغییر سبک زندگی، اصلاح رژیم غذایی و غیره از کارهایی است که هر بیمار دیابتی باید انجام دهد، اما باید بدانید که گیاهان، مکمل‌ها و درمان‌های خانگی دیابت نمی‌توانند این بیماری را به طور مستقل درمان کنند. با این حال برخی از درمان‌های خانگی در صورت ترکیب با درمان معمولی، می‌توانند علائم دیابت را تا حد زیادی تسکین دهند و خطر عوارض را کاهش دهند.

نکته‌ی مهم این است که قبل از شروع مصرف هر گونه گیاه یا مکمل، باید با یک متخصص غدد یا دکتر داخلی در دکترتو مشاوره کنید، به خصوص اگر از داروهای دیگری استفاده می‌کند. گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند با داروهای تجویزی تداخل ایجاد کنند و اگر افراد مقادیر زیادی از آنها را مصرف کنند، ممکن است سمی باشند.

رژیم غذایی برای درمان دیابت

تغییر رژیم غذایی و استفاده از غذاهای مناسب برای دیابت یکی از اولین تغییراتی است که باید بعد از تشخیص دیابت در زندگی خود ایجاد کنید. البته دقت کنید که این توصیه‌ها کلی هستند و ممکن است پزشک بر اساس نوع دیابت شما توصیه غذایی خاصی داشته باشد. در ادامه نکاتی لازم در مورد رژیم غذایی دیابتی‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

۱. درمان خانگی دیابت با کاهش مصرف کربوهیدرات

مصرف کربوهیدرات به شدت بر سطح قند خون شما تأثیر می‌گذارد. بدن شما کربوهیدرات‌ها را به قندها (عمدتاً گلوکز) تجزیه می‌کند. سپس انسولین به بدن کمک می‌کند تا از قند برای تامین انرژی استفاده کند. وقتی عملکرد انسولین مشکل داشته باشد، این فرآیند با شکست مواجه می‌شود و سطح گلوکز خون می‌تواند افزایش یابد. متخصصان همواره به افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند که از یک رژیم کم کربوهیدرات بهره ببرند.

۲. درمان خانگی دیابت با مصرف بیشتر فیبر

فیبر هضم کربوهیدرات و جذب قند را کُند می‌کند و در نتیجه باعث افزایش تدریجی سطح قند خون می‌شود. دو نوع فیبر وجود دارد، فیبر نامحلول و فیبر محلول. تحقیقات نشان می‌دهد که فیبر محلول مدیریت قند خون را بهبود می‌بخشد، در حالی که فیبر نامحلول این اثر را ندارد. یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‌تواند توانایی بدن شما را برای تنظیم قند خون و به حداقل رساندن افت قند خون بهبود بخشد. این مورد می‌تواند به شما در مدیریت بهتر دیابت نوع یک کمک کند.

غذاهایی که فیبر بالایی دارند عبارت‌اند از:

سبزیجاتمیوه‌هاحبوباتغلات کامل.

میزان توصیه‌شده مصرف روزانه فیبر برای زنان حدود ۲۵ گرم و برای مردان ۳۵ گرم است.

فیبر می‌تواند به توانایی بدن در کنترل قند خون کمک زیادی بکند.

۳. نوشیدن آب کافی و هیدارته ماندن

نوشیدن آب کافی می‌تواند به شما کمک کند سطح قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید. آب علاوه بر جلوگیری از کم آبی، به کلیه‌های شما کمک می‌کند تا هرگونه قند اضافی را از طریق ادرار دفع کنند.

به طور کلی نوشیدن آب به جلوگیری از ابتلا به دیابت نیز کمک می‌کند. فقط به خاطر داشته باشید که از آب شیرین‌شده با شکر و نوشیدنی‌های شیرین اجتناب کنید، زیرا می‌توانند گلوکز خون را افزایش دهند و باعث افزایش وزن و افزایش خطر عوارض دیابت شوند.

۴. درمان خانگی دیابت با کنترل میزان غذای مصرفی

کنترل مقدار غذا می‌تواند به شما کمک کند کالری دریافتی خود را تنظیم کنید و وزن خود را در سطح ایده‌آل نگه دارید. حفظ وزن متعادل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد.

طبق گفته Healthline، نکات زیر می‌توانند به شما در کنترل میزان غذای مصرفی کمک کنند:

غذای هر وعده خود را با ترازو وزن کنید. از بشقاب های کوچکتر استفاده کنید. برچسب مواد غذایی را بخوانید و اندازه سرو را بررسی کنید. از رفتن به رستوران‌های مورد علاقه خود اجتناب کنید. آهسته‌تر غذا بخورید.

بیماران دیابتی باید میزان غذای مصرفی خود را کنترل کنند، کربوهیدرات کمتر و فیبر بیشتری بخورند و آب بیشتری بنوشند.

۵. انتخاب غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین

شاخص گلیسمی (GI) سرعت تجزیه کربوهیدرات‌ها در طول هضم و سرعت جذب آنها توسط بدن را اندازه گیری می‌کند. این معیار بر سرعت افزایش سطح قند خون شما بعد از غذا خوردن تأثیر می‌گذارد. شاخص گلیسمی غذاها را در مقیاس 0 تا 100 رتبه بندی می‌کند و غذاهای با GI پایین دارای رتبه 55 یا کمتر هستند. نشان داده شده است که خوردن غذاهای با GI پایین باعث کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

چند نمونه از غذاهای با GI پایین تا متوسط به شرح زیر هستند:

جوماست یونانی شیرین‌نشدهجو دو سرلوبیاعدسحبوباتماکارونی ساخته شده از گندم کاملسبزیجات غیر نشاسته‌ای.

بهتر است از غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین‌تر از ۵۵ استفاده کنید.

۶. مصرف غذاهای غنی از کروم و منیزیم

سطح بالای قند خون و دیابت با کمبود ریزمغذی‌ها مرتبط است.، مانند کمبود کروم و منیزیم. کروم در متابولیسم کربوهیدرات و چربی نقش دارد. این ماده معدنی ممکن است عملکرد انسولین را تقویت کند، بنابراین به تنظیم قند خون نیز کمک می‌کند. برخی غذاهای غنی از کروم عبارت‌اند از:

گوشتغلات کاملمیوهسبزیجاتآجیل.

منیزیم برای کنترل سطح قند خون مفید است. در واقع، رژیم‌های غذایی غنی از منیزیم با کاهش قابل توجه خطر ابتلا به دیابت مرتبط هستند. در مقابل، سطوح پایین منیزیم ممکن است منجر به مقاومت به انسولین و کاهش تحمل گلوکز در افراد مبتلا به دیابت شود. غذاهای غنی از منیزیم عبارت‌اند از:

سبزی‌هایی با برگ تیرهکدو حلوایی و تخم کدوماهی تنغلات کاملشکلات تلخموزآووکادوهالوبیا.

غذاهای دارای مواد معدنی کروم و منیزیم بخورید مانند غلات کامل، گوشت، آجیل، سبزیجات، لوبیا، آووکادو، موز، شکلات تلخ و غیره.

۷. مصرف بیشتر تنقلات سالم

پخش وعده‌های غذایی و میان‌وعده‌ها در طول روز ممکن است به شما کمک کند از سطوح قند خون بالا و پایین جلوگیری کنید. همچنین مصرف میان وعده بین وعده‌های غذایی نیز ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

در واقع، چندین مطالعه نشان می‌دهد که داشتن وعده‌های غذایی کوچک‌تر و مکرر در طول روز می‌تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و سطح قند خون را کاهش دهد. علاوه بر این، خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر و میان وعده‌های سالم در طول روز ممکن است میزان HbA1c را کاهش دهد که نشان‌دهنده بهبود سطح قند خون در طول ۳ ماه گذشته است.

۸. مصرف غذاهای غنی از پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها باکتری‌های دوستانه‌ای هستند که فواید متعددی از جمله بهبود تنظیم قند خون دارند. مصرف پروبیوتیک ممکن است قند خون ناشتا، HbA1c و مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

غذاهای غنی از پروبیوتیک شامل غذاهای تخمیر‌شده هستند، مانند:

ماست پروبیوتیک یعنی حاوی باکتری‌های زنده و فعال کفیرکلم ترشکیمچی (نوعی غذای کُره‌ای).

تغییر سبک زندگی برای درمان خانگی دیابت

تغییر سبک زندگی، تاثیر بسزایی در کنترل قند خون و بیماری دیابت دارد. در ادامه مهم‌ترین تغییرات سبک زندگی که باید برای درمان دیابت مد نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

۱. ورزش منظم

ورزش منظم می‌تواند به شما در رسیدن و حفظ وزن سالم و افزایش حساسیت به انسولین کمک کند. ورزش همچنین به عضلات شما کمک می‌کند تا از قند خون برای انرژی و انقباض عضلانی استفاده کنند.

شما نیازی به انجام ورزش‌های سنگین نخواهید داشت و حتی با انجام برخی حرکات ورزشی ساده مانند پیاده روی سبک، اسکات یا بالا بردن پا نیز می‌توانید به کنترل قند خون خود کمک کنید. در واقع هدف این است که شما فعالیت کافی را در طول روز داشته باشید تا از انباشت گلوکز اضافی در خون جلوگیری کنید. با انجام ۱۵۰ دقیقه ورزش در طول هفته می‌توانید به هدف درمان خانگی دیابت خود دست پیدا کنید.

۲. کنترل استرس برای درمان خانگی دیابت

هنگامی که استرس دارید، بدن شما هورمون‌هایی به نام گلوکاگون و کورتیزول ترشح می‌کند که باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که کنترل استرس رابطه مستقیمی با کاهش میزان قند خون دارد.

برخی ورزش‌ها و روش‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی، می‌توانند به اصلاح مشکلات ترشح انسولین در افراد مبتلا به دیابت مزمن کمک کنند.

بیماران دیابتی می‌توانند با یوگا استرس را از خود دور کنید.

۳. کنترل منظم سطح قند خون

بررسی قند خون و حفظ گزارش روزانه به شما امکان می‌دهد تا در صورت لزوم، غذاها و داروها را تنظیم کنید تا سطح قند خون خود را بهتر مدیریت کنید. همچنین باید دقت کنید که چکاپ افراد دیابتی را به صورت منظم و تحت نظر دکتر غدد یا دکتر داخلی انجام دهید. این چکاپ‌ها به شما کمک می کند تا از عوارض دیابت جلوگیری کنید.

۴. خواب با کیفیت برای درمان خانگی دیابت

عادات بد خواب بر سطح قند خون و حساسیت به انسولین تأثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد. کم خوابی همچنین می‌تواند اشتها را افزایش داده و باعث افزایش وزن شود.

علاوه بر این، محرومیت از خواب باعث افزایش سطح هورمون کورتیزول می‌شود، که نقش اساسی در مدیریت قند خون دارد. برای بهبود کیفیت خواب خود می‌توانید موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

از مصرف کافئین و الکل در اواخر روز اجتناب کنید. ورزش منظم داشته باشید. زمان استفاده از موبایل را قبل از خواب کاهش دهید. اتاق خواب خود را خنک نگه دارید. چرت زدن خود را محدود کنید. از رایحه‌های تسکین دهنده و آرام بخش مانند اسطوخودوس در اتاق خواب خود استفاده کنید. از کار در اتاق خواب خود اجتناب کنید. قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.

خواب کافی و با کیفیت از ضروریات برای بیماران دیابتی است.

درمان خانگی دیابت با گیاهان دارویی ضد دیابت

گیاه‌های ضد قند خون نیز یکی دیگر از شیوه‌های خانگی درمان دیابت نوع یک و دو است. همانطور که اشاره کردیم، این داروهای گیاهی نمی‌توانند دیابت را به طور قطعی درمان کنند. با این حال تاثیر چشمگیری در بهبود علائم این بیماری دارند. در ادامه برخی از موثرترین داروهای گیاهی دیابت را بررسی خواهیم کرد.

۱. بامیه برای درمان خانگی دیابت

دانه و پوست بامیه عوامل ضد دیابتی دارند و نتایج نشان می‌دهد که بامیه در کاهش جذب گلوکز و کاهش قند خون نقش بسیار مهمی دارد. از خواص دیگر بامیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درمان سیستم گوارشی با استفاده از مقادیر بالای فیبرداشتن شاخص گلیسمی پایینبهبود و کنترل استرسرفع خستگیدرمان کم خونی

۲. آلوئه ورا

آلو‌ئه ورا گیاهی با کاربردهای مختلف است. بسیاری از مردم از فواید آن برای پوست آگاه هستند، اما مزایای دیگری هم دارد، از جمله کند کردن پیشرفت دیابت نوع 2.

یافته‌ها نشان می‌دهد که آلوئه ورا ممکن است به محافظت و ترمیم سلول‌های بتا در پانکراس که انسولین تولید می‌کنند کمک کند. علاوه بر این، این داروی گیاهی می‌تواند منجر به مزایای سلامتی زیر نیز شود:

افزایش سطح انسولینافزایش سلامت و تعداد سلول‌های مرتبط در پانکراس که به جزایر لانگرهانس معروف هستندبا کاهش استرس اکسیداتیو در برابر بیماری کلیوی دیابتی، افسردگی و اضطراب، مقاومت شما را افزایش می‌دهد.

آلوئه ورا باعث بهبود عملکرد پانکراس می‌شود.

۳. دارچین

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که دارچین می‌تواند به کاهش گلوکز خون ناشتا و مقاومت به انسولین در افراد مبتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 کمک کند. همچنین این ادویه مقداری شیرینی به غذاها اضافه کند و نیاز به شکر را محدود کند.

۴. کدو تلخ برای درمان خانگی دیابت

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کدو تلخ ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند. کدو تلخ یک داروی سنتی و قدیمی برای درمان دیابت در خانه است که عمدتا توسط متخصصان طب سنتی چینی تجویز می‌شود.

برای استفاده از این داروی گیاهی ضد دیابت، می‌توان آن را به صورت آب میوه یا پخته و سرخ کرده و همراه با غذا مصرف کرد. بسیاری ترجیح می‌دهند پس از جوشاندن کدو تلخ، آب آن را بنوشند. بهترین اثرات کدو تلخ را می‌توان با مصرف هر روز صبح با معده خالی به دست آورد. در مصرف کدو تلخ احتیاط کنید زیرا می‌تواند منجر به هیپوگلیسمی یا کاهش سطح قند خون شود.

کدو تلخ یکی از گیاهان دارویی مفید برای دیابت است.

۵. خار مریم

عصاره گیاه خار مریم، ترکیبی است که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی دارد و یک مقوی خوب برای کبد است. البته شواهد کمی مبنی بر تاثیر خار مریم در درمان دیابت وجود دارد، با این حال متخصصان طب سنتی تاکید ویژه‌ای بر مصرف این دارو دارند.

۶. شنبلیله

شنبلیله دانه‌ای است که ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند. این داروی گیاهی حاوی فیبرها و مواد شیمیایی است که به کند کردن هضم کربوهیدرات‌ها و قند کمک می‌کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این دانه ممکن است به تاخیر یا جلوگیری از شروع دیابت نوع 2 کمک کند.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در مورد این داروهای گیاهی دارید، می‌توانید در دکترتو با متخصص طب سنتی به صورن آنلاین یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

۷. ژیمنما

ژیمنما گیاهی است که از هند نشات می‌گیرد. نام این دارو به معنای “نابودکننده قند” است. مردم هند به طور گسترده از این دارو برای درمان دیابت استفاده می‌کنند. متخصصان طب سنتی هند معتقدند ژیمنما خواص دارویی زیر را برای مصرف کنندگان دارد:

کاهش سطح گلوکز خونافزایش آنتی اکسیدان‌هاکاهش استرسکاهش سطح کلسترول و تری گلیسیریدافزایش تولید انسولینکاهش التهابکاهش وزن بدن و جلوگیری از تجمع چربی.

۸. زنجبیل

در سال ۲۰۱۵، یک بررسی نشان داد که زنجبیل می‌تواند به درمان خانگی دیابت کمک کند. محققان به این نتیجه رسیدند که زنجبیل سطح قند خون را کاهش می‌دهد اما سطح انسولین خون را کاهش نمی‌دهد. در نتیجه، آنها پیشنهاد کردند که زنجبیل ممکن است مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش دهد.

۹. برگ درخت انجیر

برگ انجیر معمولا در درمان دیابت استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که این داروی گیاهی دارای خواص ضد دیابتی است که به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. برگ انجیر را می‌توان مستقیماً با معده خالی جوید و یا می‌توان برگ‌ها را در آب جوشاند و آب آن را مانند چای نوشید. اگر این داروی گیاهی به طور منظم مصرف شود، نیاز به مصرف انسولین در بیماران دیابتی کاهش می‌یابد.

۱۰. روغن زیتون

اعتقاد بر این است که روغن زیتون دارای اثرات مفیدی مانند کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید در خون است. این روغن همچنین به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند. پختن تمام غذاها با روغن زیتون خوراکی در طولانی‌مدت تاثیر مثبتی روی بهبود دیابت دارد.

بیماران دیابتی بهتر است از روغن زیتون برای پخت و پز استفاده کنند.

۱۱. ویتامین C

تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف روزانه ۶۰۰ میلی گرم ویتامین C می‌تواند به کنترل سطح گلوکز خون کمک کند. غذاهای غنی از ویتامین C باید روزانه توسط افراد دیابتی مزمن مصرف شود.

۱۲. سیر

همه از اثر کاهش‌دهنده کلسترول سیر آگاه هستند و تعداد کمی از اثر ضد دیابتی آن آگاه هستند. اعتقاد بر این است که آلیسین موجود در سیر دارای اثرات کاهش قند خون است.

۱۴. انگور فرنگی هندی

این میوه سرشار از ویتامین C است و خاصیت کاهش قند خون نیز دارد. این میوه زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود با تحریک تولید انسولین در عرض ۳۰ دقیقه پس از مصرف به کاهش سطح قند کمک می‌کند. دانه‌های این میوه به صورت پودری نیز تهیه می‌شود که تأثیر بسیار کندتری در کاهش سطح گلوکز خون دارند.

مصرف بامیه، آلوئه‌ورا، دارچین، دانه شنبلیله، خار مریم، ژیمنما، کدوم تلخ، انگور فرنگی هندی، سیر، ویتامین سی، زنجبیل، روغن زیتون و برگ درخت انجیر برای بیماران دیابتی مفید است.

معرفی بهترین دمنوش ها برای دیابت

تحقیقات نشان داده است که برخی از چای‌ها دارای خواص ضد التهابی، کاهش دهنده قند خون و افزایش حساسیت به انسولین هستند که آنها را به گزینه‌هایی عالی برای مدیریت دیابت تبدیل می‌کند. طبق گفته timesofindia، دمنوش‌های زیر برخی از بهترین گزینه‌ها برای افراد مبتلا به دیابت هستند.

۱. چای سبز

نوشیدن روزانه چای سبز به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند التهاب و آسیب سلولی را در بدن کاهش دهد و همچنین می‌تواند به مدیریت سطح انسولین کمک کند. بر اساس مطالعات، وجود ترکیبات زیست فعال در چای سبز به نام اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) ممکن است منجر به جذب گلوکز به سلول‌های ماهیچه‌ای شود که به کاهش سطح قند در بدن کمک می‌کند. جدای از آن، نوشیدن چای سبز دو بار در روز نیز می‌تواند به مدیریت وزن کمک کند و ممکن است سطح قند خون ناشتا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

۲. چای هیبیسکوس

اگر به چای‌های ترش و شیرین بر پایه گل علاقه دارید، چای لذیذ هیبیسکوس برای شما عالی است! تعجب خواهید کرد اگر بدانید که این دمنوش می‌تواند به طور طبیعی به کاهش سطح قند کمک کند. هیبیسکوس سرشار از پلی فنول‌ها، آنتی اکسیدان‌هایی مانند اسیدهای آلی و آنتوسیانین است که به کاهش التهاب، بهبود مقاومت به انسولین، مدیریت قند خون و کاهش فشار خون کمک می‌کند.

۳. چای دارچین برای درمان خانگی دیابت

طعم شیرین و تند بی نظیر این چای ارزش افراط را دارد. اما چیزی که این چای را به جام مقدس برای بیماران دیابتی تبدیل می‌کند، خاصیت آنتی اکسیدانی آن است. جدای از آن، نوشیدن چای دارچین یا افزودن کمی دارچین به دمنوش‌های گیاهی، خود می‌تواند چاقی را کاهش دهد، سلامت قلب را بهبود بخشد و تری گلیسیرید خون را کاهش دهد. در نهایت، این چای همچنین به مدیریت حساسیت به انسولین کمک می‌کند و خطر حملات قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

چای دارچین حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد.

۴. چای بابونه

چای بابونه به دلیل خواص عالی خواب‌آورش شناخته شده است، اما آیا می دانستید افزودن این چای به برنامه روزانه خود می‌تواند به مدیریت سطح انسولین کمک کند؟ نوشیدن ۲ تا ۳ فنجان چای بابونه می‌تواند سطح قند را کاهش دهد و آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. جدا از آن این داروی گیاهی دیابت به بهبود متابولیسم، سلامت روده و کاهش وزن کمک می‌کند.

مشاوره دیابت برای درمان خانگی دیابت

داروهای گیاهی علی‌رغم خواص بالقوه خود، عوارض جانبی ویژه‌ای نیز دارند و ممکن است با برخی افراد سازگار نباشند. در برخی اوقات مصرف بی‌رویه این داروها حتی ممکن است منجر به مسمومیت شود. از این رو حیاتی است که قبل از مصرف موارد معرفی‌شده، برای انجام مشاوره دیابت در سایت دکترتو اقدام کنید. همچنین شما می‌توانید در دکترتو از بهترین متخصص داخلی و غدد در شهر خود نوبت اینترنتی بگیرید.

سوالات متداول شما

در ادامه برخی از متداول‌ترین سوالات در رابطه با درمان خانگی دیابت را بررسی خواهیم کرد. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این مطلب برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

درمان دیابت بارداری با داروهای گیاهی ممکن است؟ مانند دیابت نوع 2، دیابت بارداری زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های کبد، ماهیچه و چربی به خوبی به انسولین پاسخ نمی‌دهند. همانطور که این داروهای گیاهی می‌توانند دیابت نوع دو را بهبود بخشند، علائم دیابت بارداری را نیز می‌توانند تسکین دهند. اما حتما قبل از استفاده از این داروهای گیاهی با دکتر زنان و زایمان یا دکتر غدد مشورت کنید. آیا قهوه برای دیابتی ها مفید است؟ برخی از مطالعات نشان می‌دهد که نوشیدن قهوه (چه کافئین دار و چه بدون کافئین) ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد. با این حال، اگر از قبل به دیابت مبتلا هستید، تأثیر کافئین بر عملکرد انسولین ممکن است با سطوح بالاتر یا پایین‌تر قند خون مرتبط باشد. آیا موز برای دیابت مفید است؟ فرد مبتلا به دیابت باید انواع غذاهای تازه و کامل مانند میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی را در رژیم غذایی خود بگنجاند. موز میوه‌ای ایمن و مغذی برای افراد مبتلا به دیابت است و افراد می‌توانند به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی متعادل آن را مصرف کنند. آیا سیب درختی برای دیابتی ها مفید است؟ اگر دیابت دارید سیب میوه‌ای عالی است که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید. اکثر دستورالعمل‌های غذایی برای افراد مبتلا به دیابت، رژیم غذایی حاوی میوه‌ها و سبزیجات را توصیه می‌کنند. میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان‌ها هستند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

یکی از اولین توصیه‌های پزشک به بیماران دیابتی تغییر در سبک زندگی، تغذیه سالم و ورزش است. این موارد در کنار دیگر راه‌های درمان خانگی دیابت می‌تواند به کنترل بیماری شما کمک کند. راه‌هایی مانند استفاده از داروهای گیاهی، چای‌ها و دمنوش‌های و غیره. البته دقت داشته باشید که هیچ یکی از این راه‌ها نمی‌تواند بیماری شما را درمان کند و تنها به کنترل علائم و پیشگیری از عوارض کمک می‌کنند و شما نمی‌توانید هیچ کدام از این روش‌های را جایگزین درمان‌های تجویزی پزشک کنید.

مجددا هم تاکید می‌کنیم که این روش‌ها را بدون مشورت با پزشک معالجتان انجام ندهید. شما در دکترتو می‌توانید با انجام مشاوره دیابت به صورت تلفنی یا آنلاین و متنی با دکتر غدد یا متخصص داخلی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی از این پزشکان اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید