بیماری گریوز چیست؟ چه علائمی ایجاد کرده و چگونه درمان می شود؟


بیماری گریوز یکی از دلایل شایع پرکاری تیروئید است. اگر در آزمایش شما پرکاری تیروئید تشخیص داده شده است و پزشک احتمال ابتلا به گریوز را داده است یا در خانواده خود سابقه ابتلا به این بیماری را دارید، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم، بیماری گریوز تیروئید چیست؟ چه علائمی ایجاد می‌کند؟ به چه علت تیروئید دچار این اختلال می‌شود؟ چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟ آیا قابل‌درمان است؟ چه عوارضی در کدام قسمت‌های بدن ایجاد می‌کند؟ برای رفع عوارض آن باید چه سبک زندگی را دنبال کرد؟

درصورتی‌که علائم مشکوکی مربوط به این بیماری دارید یا غده تیروئید شما هورمون زیادی تولید می‌کند، باید به دکتر غدد مراجعه کنید. برای ارتباط با بهترین پزشکان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

بیماری گریوز چیست؟

گریوز یکی از انواع بیماری های غده تیروئید است. بیماری گریوز نوعی اختلال خود ایمنی است. در این اختلال سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله کرده و باعث افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید می‌شود. یکی از دلایل شایع پرکاری تیروئید همین بیماری است. ازآنجایی‌که هورمون‌های تیروئید روی متابولیسم تاثیر می‌گذارند، اختلال در عملکرد آنها باعث بروز علائم و عوارض در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود.

این بیماری می‌تواند هر شخصی را تحت تاثیر قرار دهد. اما در میان زنان و جوانان زیر ۴۰ سال بیشتر دیده می‌شود. شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید، بیماری گریوز است در واقع در ۶۰ تا ۸۰٪ موارد علت پرکاری تیروئید این بیماری است. اولین‌بار یک پزشک ایرلندی به نام رابرت گریوز در دهه ۱۸۰۰ این بیماری را تشخیص داد. به همین دلیل به این اسم نام‌گذاری شده است.

بیماری گریوز به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید ایجاد شده و باعث افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید می‌شود. این بیماری در میان زنان و جوانان زیر ۴۰ سال بیشتر شایع است.

بیماری گریوز نوعی اختلال در سیستم ایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی به غده تیروئید حمله می‌کند.

علائم بیماری گریوز

از آنجایی که هورمون‌های تیروئید روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و در سیستم متابولیسم نقش دارند، اختلال در عملکرد آنها طیف گسترده‌ای از علائم را ایجاد می‌کند. رایج‌ترین علائم گریوز شامل موارد زیر است:

اضطراب و تحریک‌پذیریکاهش وزن با وجود افزایش اشتهاضربان قلب سریع و نامنظممشکلات خوابخستگیلرزش دست‌ها و ضعف عضلانیعرق کردن یا مشکل در تحمل گرماحرکات مکرر رودهبزرگ‌شدن غده تیروئید (گواتر)تغییر در چرخه‌های قاعدگیاختلال نعوظ یا کاهش میل جنسیبرآمدگی چشمضخیم و قرمز شدن ساق پا یا بالای پا.

بیماری گریوز شایع‌ترین دلیل پرکاری تیروئید است و علائمی مانند کاهش وزن، ضربان قلب نامنظم، خستگی، لرزش دست‌ها، تعریق زیاد، گواتر، برآمدگی چشم و مشکلات خواب ایجاد می‌کند.

علائم مشابه بیماری گریوز چشمی

حدود ۳۰٪ از بیماران مبتلا به گریوز دچار علائم گریوز چشمی یا تیروئید چشمی یا افتالموپاتی گریوز می‌شوند. در این عارضه التهاب و تاثیرات سیستم ایمنی روی چشم و عضلات اطراف آن دیده می‌شود. از علائم آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چشم برآمدهاحساس وجود شن در چشمفشار یا درد چشمپف پلک یا جمع‌شدن چشم‌هاملتهب و قرمز شدن چشمحساسیت به نوردوبینیازدست‌دادن بینایی.

در حدود ۳۰٪ بیماران مبتلا به گریوز ممکن است دچار علائم گریوز چشمی مانند برآمدگی چشم شوند.

علائم مشابه بیماری گریوز پوستی

در بیماری درموپاتی گریوز یا گریوز پوستی شخص دچار تحریکات پوستی معمول می‌شود. برخی از افراد مبتلا به گریوز این علائم را تجربه می‌کنند. اغلب در ساق پا یا بالای پاها پوست قرمز و ضخیم می‌شود.

درصورتی‌که هر یک از علائم ذکرشده در مورد شما صادق است، حتما به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه کنید. پزشک باید علائم شما را بررسی کرده و آزمایش‌های لازم را تجویز کند. برای مشاوره با بهترین متخصصان غدد می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص غدد وجود دارد.

علت بیماری گریوز

هنوز علت دقیق بیماری‌های خودایمنی از جمله گریوز مشخص نیست. احتمالا علت این بیماری‌ها ترکیب ژن‌هایی خاص یا محرک خارجی مانند ویروس است.

در اختلال گریوز سیستم ایمنی آنتی‌بادی‌هایی به نام ایمونوگلوبولین می‌سازد. این آنتی‌بادی شبیه به هورمون محرک تیروئید TSH عمل می‌کند. در نتیجه روی هورمون تیروئید تاثیر گذاشته و باعث افزایش تولید این هورمون می‌شود.

عوامل خطر بیماری گریوز

برخی از عوامل می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. این عوامل عبارت‌اند از:

سابقه خانوادگی: احتمال دارد ژن یا ژن‌هایی باعث بروز این بیماری شوند. به همین دلیل اگر در میان خانواده شخصی دچار گریوز تیروئید است، احتمال ابتلای شما به این بیماری بیشتر می‌شود.جنسیت: طبق آمار زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.سن: معمولا این بیماری قبل از ۴۰ سالگی ایجاد می‌شود.سایر بیماری‌های خودایمنی: اگر شما دچار سایر بیماری‌های خودایمنی مانند دیابت نوع ۱ یا آرتریت روماتوئید هستید، احتمال ابتلا به دیگر اختلالات خودایمنی بیشتر می‌شود.استرس: رویدادهای استرس‌زای زندگی و بیماری‌ها می‌توانند به‌عنوان محرک گریوز عمل کنند. افرادی که ژن این اختلال را دارند، با چنین محرکی دچار بیماری می‌شوند.بارداری: در زنانی که ژن مربوط به اختلالات خودایمنی را دارند، ممکن است بارداری یا زایمان به‌عنوان محرک عمل کنند.سیگارکشیدن: سیگار سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به‌عنوان محرک عمل می‌کند. اگر شخص سیگار دچار بیماری گریوز تیروئید شود، احتمال ابتلا به گریوز چشمی هم بالا می‌رود.

سابقه خانوادگی ابتلا به گریوز، زن بودن، سن پایین‌تر از ۴۰ سال، ابتلا به بیماری‌های خودایمنی از عوامل خطر ابتلا به بیماری گریوز است.

عوارض بیماری گریوز

بیماری گریوز تیروئید به دلیل تاثیر روی هورمون‌های تیروئید و اختلال در عملکرد اندام‌های مختلف می‌تواند طیفی از عوارض را ایجاد کند. از جمله:

افزایش خطرات بارداری: اگر مادر دچار بیماری گریوز باشد، خطرات بارداری زیاد می‌شود. در این شرایط احتمال سقط جنین، مسمومیت بارداری، زایمان زودرس، نارسایی قلب مادر، اختلال در عملکرد تیروئید جنین و کاهش سرعت رشد جنین می‌شود.بیماری‌های قلبی: این اختلال در صورت عدم درمان می‌تواند باعث بیماری های قلبی مانند اختلالات ریتم قلب، تغییر ساختار و عملکرد ماهیچه قلب و نارسایی قلبی شود.طوفان تیروئیدی: این بیماری بسیار خطرناک، اما نادر است. پرکاری تیروئید تسریع‌شده را طوفان تیروئید می‌گویند. این عارضه باعث بروز علائمی مانند تب، تعریق، استفراغ، اسهال، هذیان، تشنج، ضربان قلب نامنظم، فشارخون پایین و کما می‌شود.پوکی‌استخوان: اگر پرکاری تیروئید درمان نشود، در ترکیب کلسیم استخوان‌ها اختلال ایجاد می‌کند. این اختلال باعث ضعیف و شکننده شدن استخوان‌ها و در نهایت پوکی استخوان می‌شود.

بیماری گریوز می‌تواند خطرات و عوارض بارداری مانند سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش دهد. همچنین این بیماران بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و پوکی استخوان قرار دارند.

پرکاری تیروئید روی کلسیم تاثیر گذاشته و باعث ضعف استخوان و پوکی آن می‌شود.

تشخیص بیماری گریوز

برای تشخیص این اختلال ابتدا پزشک سوالاتی در مورد سوابق پزشکی خودتان و اعضای خانواده می‌پرسد. با بررسی علائم و نشانه‌ها می‌توان تا حدودی بیماری را تشخیص داد. اما برای تشخیص دقیق بیماری لازم است آزمایش‌های زیر انجام شود.

آزمایش خون: برای تشخیص این اختلال باید آزمایش تیروئید انجام شود. در این آزمایش سطح هورمون محرک تیروئید (TSH) و سطح هورمون‌های تیروئیدی اندازه گرفته می‌شود. در بیماری گریوز سطح هورمون محرک تیروئید پایین بوده و سطح هورمون‌های تیروئید بالا است. گاهی هم برای تشخیص آنتی‌بادی مربوط به این اختلال آزمایش خون انجام می‌شود.تست جذب ید رادیواکتیو: برای ساخت هورمون‌های تیروئید، بدن به ید نیاز دارد. پزشک برای بررسی میزان جذب ید در غده تیروئید به شما کمی ید رادیواکتیو داده و میزان جذب را اندازه می‌گیرد. گاهی ممکن است همراه با این آزمایش اسکن ید رادیواکتیو هم انجام شود.سونوگرافی: برای افرادی مانند زنان باردار که نمی‌توانند از تست جذب ید استفاده کنند، سونوگرافی انجام می‌شود. امواج اولتراسوند نشان می‌دهند که غده تیروئید بزرگ شده است یا نه.

اگر دچار علائم این بیماری هستید یا در خانواده شما سابقه ابتلا به آن وجود دارد، باید برای تشخیص و درمان به‌موقع آزمایش‌هایی را انجام دهید. برای تجویز آزمایش و تشخیص این بیماری باید به متخصص غدد مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص غدد وجود دارد.

درمان بیماری گریوز

برای درمان این اختلال باید از روش‌هایی استفاده شود که میزان ترشح هورمون‌های تیروئید را کاهش دهند. در این صورت تاثیر اختلالات هورمونی روی قسمت‌های مختلف بدن کاهش پیدا کرده و عوارض بیماری از بین می‌رود. روش‌های درمان شامل موارد زیر می‌شود.

درمان با ید رادیواکتیو: این روش بسیار رایج است. ید رادیواکتیو به‌صورت کپسول یا مایع از طریق دهان مصرف می‌شود. ید رادیواکتیو باعث ازبین‌رفتن سلول‌های تیروئید که هورمون تولید می‌کنند، می‌شود. معمولا این روش باعث ابتلا به کم‌کاری تیروئید شده و باید پس از آن داروهای مربوط به کم‌کاری تیروئید را مصرف کنید.داروهای ضد تیروئید: این داروها در استفاده از ید برای ساخت هورمون تیروئید تداخل ایجاد می‌کنند. معمولا داروی پروپیل تیوراسیل و متیمازول برای درمان این اختلال استفاده می‌شود. پروپیل تیوراسیل باعث بیماری کبدی می‌شود. به همین دلیل اولین گزینه برای درمان داروی متیمازول است. اما اگر شخص باردار باشد، متیمازول باعث نقص مادرزادی جنین می‌شود.داروهای بتا بلوکر: این دسته از داروها ترشح هورمون‌های تیروئید را کم نمی‌کنند. اما اثر آنها را مسدود می‌کنند. در نتیجه علائمی مانند ضربان قلب بالا، اضطراب، عدم تحمل گرما و تعریق بهبود می‌یابند.عمل جراحی: گاهی ممکن است برای بهبود بیمار، کل یا قسمتی از تیروئید برداشته شود. پس از جراحی برای تامین هورمون‌های تیروئیدی نیاز به درمان است. در حین جراحی ممکن است به عصب تارهای صوتی آسیب وارد شود.

به نقل از mayoclinic در رابطه با خطرات جراحی غده تیروئید:

خطرات این جراحی شامل آسیب احتمالی به عصب کنترل‌کننده تارهای صوتی و غدد ریز واقع در مجاورت غده تیروئید شما (غدد پاراتیروئید) است. غدد پاراتیروئید هورمونی تولید می‌کنند که سطح کلسیم خون را کنترل می‌کند. تحت مراقبت جراح مجرب در جراحی تیروئید، عوارض نادر است. پس از این جراحی باید تا آخر عمر از داروهای تیروئید استفاده کنید.

سبک زندگی و درمان خانگی بیماری گریوز

اگر دچار بیماری گریوز تیروئید هستید، باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کنید. غذاهایی که ید زیادی دارند، در این بیماران حساسیت ایجاد می‌کنند و باعث افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید می‌شوند. به همین دلیل باید از غذاهای حاوی ید دوری کرد.

پس از درمان ممکن است دچار کم‌کاری تیروئید و اضافه‌وزن شوید. به همین دلیل باید ورزش را به برنامه خود اضافه کنید. همچنین ورزش‌های تحمل وزن به بهبود و حفظ تراکم استخوان کمک می‌کنند.

استرس می‌تواند وضعیت بیماری را بدتر کند. برای کنترل استرس می‌توانید موسیقی گوش دهید، حمام آب گرم را امتحان کنید یا روزانه پیاده‌روی داشته باشید.

استرس وضعیت بیماری گریوز را بدتر می‌کند. پیاده‌روی در کاهش استرس می‌تواند موثر باشد.

سوالات متداول شما

اگر دچار علائم مشکوکی هستید یا پزشک این بیماری را تشخیص داده است، احتمالا با سوالاتی دراین‌رابطه روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

آیا بیماری گریوز خطرناک است؟ اگر بیماری گریوز درمان شود و تحت کنترل باشد، خطرناک نبوده و عوارض آن کاهش پیدا می‌کند. اما در صورت عدم درمان و اختلالات شدید در هورمون‌های تیروئید امکان بروز عوارض جدی مانند نارسایی قلبی، اختلالات ریتم قلب، افزایش خطرات بارداری، طوفان تیروئید و پوکی‌استخوان وجود دارد. آیا اضطراب و استرس نشانه بیماری گریوز است؟ این بیماری به دلیل اختلال در عملکرد هورمون‌ها می‌تواند باعث تغییر در خلق‌وخو شود. اضطراب، استرس، عصبی بودن و تحریک‌پذیری از علائم این بیماری است. آیا تغییرات پریود می تواند نشانه بیماری گریوز باشد؟ بیماری گریوز روی هورمون‌ها تاثیر منفی گذاشته و در خانم‌ها می‌تواند باعث اختلالات پریود شود. زمانی که دچار تغییرات پریود می‌شوید، آزمایش‌‌های هورمونی تجویز شده تا علت آن مشخص شود. آیا بیماری گریوز باعث کاهش میل جنسی می شود؟ این بیماری می‌تواند روی میل جنسی هم تاثیر داشته باشد. برخی از بیماری کاهش میل جنسی یا اختلال نعوظ را گزارش داده‌اند. در صورت درمان بیماری این عوارض بهبود پیدا می‌کند. آیا بیماری گریوز باعث اختلال در خواب می شود؟ این بیماری به دلیل تغییرات متابولیسم و اختلال در مصرف انرژی باعث مشکلات خواب می‌شود. معمولا افرادی که به دلیل اختلال خواب به پزشک مراجعه می‌کنند، باید آزمایش‌های هورمونی تیروئید را انجام دهند. آیا گواتر نشانه بیماری گریوز است؟ بیماری گریوز باعث پرکاری تیروئید می‌شود. در صورت عدم درمان احتمال بزرگ‌شدن تیروئید و ابتلا به گواتر وجود دارد. به همین دلیل در آزمایش‌های تصویربرداری برای تشخیص گریوز، باید اندازه غده تیروئید بررسی شود. در دوران بارداری بیماری گریوز خطرات بارداری را افزایش می دهد؟ اگر مادر دچار بیماری گریوز تیروئید باشد، خطرات بارداری برای او و جنین افزایش پیدا می‌کند. در این بیماران احتمال نارسایی قلب و مسمومیت بارداری وجود دارد. همچنین خطر سقط جنین یا زایمان زودرس بیشتر می‌شود. این اختلال می‌تواند روی جنین هم تاثیر منفی بگذارد. عملکرد غده تیروئید جنین دچار مشکل شده و سرعت رشد جنین کاهش پیدا می‌کند. آیا بیماران مبتلا به گریوز دچار پوکی استخوان می شوند؟ اختلالات هورمون‌های تیروئید روی کلسیم بدن هم تاثیر دارد. این بیماری باعث تغییر در ترکیب کلسیم می‌شود. در نتیجه استخوان‌ها ضعیف و شکننده شده و شخص به پوکی استخوان مبتلا می‌شود. آیا بیماری گریوز با تیروئیدیت هاشیموتو تفاوت دارد؟ این دو بیماری برعکس هم عمل می‌کنند. بیماری تیروئیدیت هاشیموتو نوع دیگری از اختلالات خودایمنی است که روی غده تیروئید تاثیر می‌گذارد. اما در این بیماری مقدار ترشح هورمون‌های تیروئید کاهش پیدا کرده و شخص دچار کم‌کاری تیروئید می‌شود.

برای تشخیص و درمان بیماری گریوز به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

بیماری گریوز یکی از اختلالات خودایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به غده تیروئید حمله کرده و باعث افزایش ترشح هورمون‌های تیروئید می‌شود. یکی از دلایل اصلی ابتلا به پرکاری تیروئید بیماری گریوز است. این بیماری می‌تواند باعث اضطراب و تحریک‌پذیری، کاهش وزن، ضربان قلب سریع، اختلالات خواب و خستگی شود. همچنین در زمان بارداری باعث خطرات جدی شده و خطر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

برای تشخیص و درمان این بیماری باید به فوق تخصص غدد و متابولیسم مراجعه کنید. پزشک آزمایش‌هایی مانند آزمایش خون، تست جذب ید رادیواکتیو و آزمایش‌های تصویربرداری را تجویز می‌کند. اقدامات درمانی در جهت کاهش ترشح هورمون‌های تیروئید انجام می‌شوند.

برای پیداکردن بهترین دکتر غدد می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید