راه های افزایش قد در سنین مختلف چیست؟ برای بلند قد شدن چه کنیم؟


بسیاری از والدین در سنین رشد فرزندشان به دنبال راه های افزایش قد هستند. البته این تلاش محدود به والدین نیست، حتی بسیاری از افراد بزرگسال که از قدشان راضی نیستند هم دنبال راه‌های برای بلندتر شدن هستند. عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو بر روی قد تاثیر می‌گذارند. درست است که ژنتیک با علم امروزی به طور دقیق قابل تغییر نیست، با این حال شرایط محیطی موثر بر رشد قد در اختیار انسان‌ها است. بنابراین هر فردی می‌تواند با غلبه بر شرایط محیطی به ایده‌آل‌ترین حد ممکن قد خود برسد.

در این مقاله قصد داریم عوامل و راه‌های موثر بر رشد قد در سنین مختلف را بررسی کنیم. برای افزایش قد می‌توانید از کمک‌های دکتر اطفال، دکتر تغذیه و دکتر غدد بهره ببرید. در دکترتو می‌توانید با این پزشکان به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

راه های افزایش قد در ۲ تا ۱۰ سالگی

بیشتر والدین دوست دارند فرزندانشان قد بلند و قوی باشند، زیرا قد به عنوان نشانه‌ای از سلامتی در نظر گرفته می‌شود. والدین معمولا تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان سالم رشد می‌کنند و به قد مطلوبی می‌رسند.

ژن‌ها بیشترین نقش را در تعیین قد کودک دارند. با این حال، ژنتیک تنها عاملی نیست که بر قد تأثیر می‌گذارد. بسیاری از عوامل خارجی، مانند شرایط زندگی و رژیم غذایی سالم، می‌توانند بر رشد قد کودکان تأثیر زیادی بگذارند. بنابراین، این امکان برای والدین وجود دارد که با روش‌های ساده، شانس رشد و قد بلند شدن فرزندان خود را افزایش دهند.

۱. داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی

مهم‌ترین عامل محیطی در افزایش قد کودک داشتن تغذیه سالم برای کودک و نوجوان است. یک رژیم غذایی سالم باید شامل پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها، چربی و ویتامین‌ها به نسبت صحیح و متعادل باشد. همچنین مطمین شوید که کودک غذاهای ناسالم مانند تنقلات بسته‌بندی‌شده یا فست‌فود، نوشیدنی‌های شیرین گازدار و به طور کلی غذاهای سرخ‌شده نمی‌خورد. پروتئین‌های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ‌دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند. مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند پیتزا و کیک، شیرینی را هم تا حد امکان محدود کنید. سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که روی یا زینک زیادی دارند، غذاهایی مانند دانه کدو و بادام زمینی.

رژیم غذایی، مهم‌ترین عامل محیطی در رشد قد کودکان است.

۲. انجام تمرینات کششی

حرکات کششی، حتی حرکات ساده تاثیر زیادی بر قد کودک دارند. حرکات کششی به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کنند و همچنین وضعیت بدن کودک شما را همیشه بهتر می‌کنند. برای افزایش قد کودک حرکات زیر را به کودک یاد بدهید:

به کودک خود بگویید پشت به دیوار بایستد و روی انگشتان پا قرار بایستد. همزمان به او کمک کنید تا عضلات خود را به سمت بالا بکشد.یکی دیگر از تمرینات ساده برای کشش این است که کودک روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کرده و انگشتان هر دو پا را با دستانش لمس کند.

یوگا نیز ورزشی است که بر حرکات کششی تاکید دارد. این ورزش علاوه بر کمک به رشد بیشتر کودکان و نوجوانان، به قوی‌تر شدن عضلات آنها نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید برای افزایش قد فرزندتان، او را به کلاس یوگا بفرستید.

ورزش‌هایی مانند حرکات کششی، یوگا، بارفیکس، حرکات پرشی مانند طناب زدن و شنا به افزایش قد در کودکان کمک زیادی می‌کنند.

۳. آویزان شدن از میله بارفیکس

ده‌ها سال است که بارفیکس زدن برای رشد بیشتر قد توصیه می‌شود. آویزان شدن از میله‌ به کشیده شدن ستون فقرات کمک می‌کند. به غیر از آویزان شدن از بارفیکس، می‌توانید فرزندتان را به حرکات شنا و بارفیکس نیز تشویق کنید. هر دو این حرکات عضلات بازو و پشت را قوی‌تر می‌کنند و تمرین‌هایی عالی برای حفظ تناسب اندام او هستند.

۴. پریدن و دویدن

پرش ورزشی است که می‌تواند به کارکرد کل بدن کمک کند. این ورزش که اثر فوق‌العاده‌ای بر قلب دارد، یکی از بهترین ورزش‌ها برای افزایش قد است. زمانی که کودک می‌پرد، بدن به طور کامل کشیده می‌شود، بنابراین باعث رشد عمودی در کودک می‌شود. برای این کار کودکتان را تشویق کنید که به طور منظم طناب بزند.

۵. شنا

شنا کردن یکی دیگر از عادت‌های سالم است که به کودک شما کمک می‌کند تا فعال بماند و از ورزش کردن لذت ببرد. این فعالیت یک ورزش تمام بدن است، به این معنی که تمام ماهیچه‌های بدن را به بهترین نحو به کار می‌گیرد. شنا به مدت طولانی می‌تواند به کودک شما کمک کند تا هر گونه چربی اضافی را از دست بدهد و در کل سالم بماند. این ورزش شامل کشش‌های زیادی به جلو است که ستون فقرات را تقویت می‌کند و زمینه را برای داشتن بدنی بلند و سالم فراهم می‌کند.

شنا باعث افزایش قد کودکان و نوجوانان می‌شود.

۶. خواب کافی

خواب کافی نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز حیاتی است. مطمئن شوید که کودک در اکثر اوقات ۸ ساعت خواب کافی داشته باشد تا قد بلندتر و قوی‌تر شود. هورمون رشد در کودکان، تنها زمانی ترشح می‌شود که کودک می‌خوابد. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد نقش مستقیمی در بلندتر شدن فرزند شما دارد، بنابراین کم خوابیدن یا خواب بد موقع به صورت مداوم قطعا ایده بدی است. البته اگر هر از چند گاهی کودک کم خوابید، نیازی نیست خیلی نگران شوید.

۷. جذب ویتامین دی از نور خورشید

نور خورشید منبع عالی ویتامین D است. ویتامین D به رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها کمک می‌کند که نتیجه آن رشد قد است. این ویتامین همچنین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم را از رژیم غذایی جذب کند. همانطور که می‌دانید، کلسیم ماده اصلی سازنده استخوان‌هاست.

برای جذب ویتامین دی بیشتر، فرزندتان را تشویق کنید که موبایل و بازی‌های ویدیویی را رها کند و در فضای بیرون بازی کند. سایر منابع ویتامین D شامل ماهی‌های چرب و غذاهای دریایی، قارچ و زرده تخم مرغ است.

برای افزایش قد، کودک باید مقدار کافی ویتامین دی دریافت کند.

۸. سالم نگه داشتن وضعیت بدنی

وضعیت بدنی نامناسب ضربه زیادی به رشد قد در کودکان می‌زند. قوز کردن یا خمیده ایستادن یا نشستن و غیره می‌تواند فشار غیرضروری به ستون فقرات وارد کند و تأثیرات منفی زیادی بر بدن داشته باشد. وضعیت نامناسب بدن می‌تواند شکل ستون فقرات کودک شما را تغییر دهد که ممکن است رشد او را به خطر بیندازد. اطمینان حاصل کنید که کودک شما نه تنها برای افزایش قد بلکه برای جلوگیری از هر گونه مشکلات سلامتی طولانی‌مدت، وضعیت بدنی مناسبی داشته باشد. هر بار که او را خمیده می‌بینید به او یادآوری کنید که صاف بنشیند و بایستد.

۹. استفاده از مکمل های هورمون رشد

یکی از راه‌های افزایش هورمون رشد استفاده از مکمل‌های هورمون رشد است. مکمل‌های هورمون رشد انسانی که به عنوان آزادکننده‌های HGH نیز شناخته می‌شوند، مکمل‌های غذایی هستند که به افزایش سطح HGH در بدن کمک می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم هورمون رشد یکی از عوامل اصلی رشد قد در افراد است.

بهترین قرص‌های HGH شامل پیش سازهای هورمون رشد هستند که به غده هیپوفیز کمک می‌کنند تا به طور طبیعی HGH بیشتری آزاد کند. مکمل‌های هورمون رشد مزایای دارند، با این حال عوارض بالقوه‌ای هم دارند که باید در نظر بگیرید. از این رو به هیچ عنوان از این مکمل‌ها بدون مشورت پزشک اطفال، برای کودک خود استفاده نکنید.

دقت کنید که تنها یکی از این موارد برای رشد و افزایش قد کودک کافی نیست. کودک باید تغذیه سالمی داشته باشد، خوب بخوابد، ویتامین دی کافی جذب کند و ورزش و فعالیت کافی داشته باشد. اما اگر با انجام دادن این کارها هنوز هم نگران رشد قد کودکتان هستید، بهتر است از لینک زیر با دکتر کودکان در دکترتو مشورت کنید.

راه های افزایش قد در سنین بلوغ و نوجوانی

نوجوانان در سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی، در مرحله جهش رشد هستند. از این رو بسیار حیاتی است که توجه ویژه‌ای بر روند افزایش قد خود داشته باشند. در ادامه راه های افزایش قد در ۱۴ سالگی و سنین دیگر نوجوانی را برای شما توضیح می‌دهیم.

۱. خوردن صبحانه سالم و کامل

یک صبحانه سالم توسط همه متخصصان رژیم غذایی به عنوان بخشی از یک سبک زندگی مناسب توصیه می‌شود. خوردن صبحانه سالم متابولیسم را افزایش می‌دهد و به جذب بیشتر مواد مغذی کمک می‌کند. این به نوبه خود به افزایش قد در ۱۵ سالگی و به‌طورکلی نوجوانی کمک می‌کند.

۲. داشتن خواب و استراحت کافی

همانطور که اشاره کردیم، خواب و استراحت کافی برای رشد قد در تمامی سنین ضروری است. به‌طورکلی الگوی خواب مناسب، رشد بدن را تعیین می‌کند. بافت‌های بدن تنها در زمان خواب، رشد و ترمیم را انجام می‌دهند . از این رو استراحت بسیار مهم است. همچنین برای افزایش قد در ۱۴ سالگی و به‌طور‌کلی نوجوانی باید برای خواب زمان مشخصی تعیین شود، چرا که خواب نامنظم باعث جلوگیری از تولید هورمون رشد می‌شود. با کمبود هورمون رشد، بلند شدن قد متوقف می‌شود.

نوجوان برای افزایش قد باید خواب کافی و خوب داشته باشد.

۳. افزایش قد در ۱۴ سالگی با ورزش و یوگا

ورزش نقش بسیار مهمی در افزایش قد به خصوص در نوجوانان دارد. ورزش‌ها به کشش اندام‌ها و بافت‌های بدن کمک می‌کنند و برخی ورزش‌های خاص مانند پرش، بسکتبال، شنا، تنیس و فوتبال تاثیر بیشتری در افزایش قد دارند. جدای از این ورزش‌ها، برخی حرکت‌های یوگا برای افزایش قد بسیار موثر هستند.

۴. حفظ وزن مناسب بدن

چاقی باعث توقف رشد در نوجوانان می‌شود. همچنین چاقی می‌تواند باعث تغییر فرم بدن و ستون فقرات شود. برای افزایش قد در ۱۶ سالگی و دیگر سنین نوجوانی، حفظ وزن ایده آل ضروری است.

۵. نوشیدن آب فراوان

یکی از ساده‌ترین نکات افزایش قد برای نوجوانان نوشیدن آب است. آب بدن را سم‌زدایی کرده و آن را پاکسازی می‌کند. آب همچنین با کمک به جذب مواد مغذی باعث افزایش قد می‌شود.

۶. اجتناب از بازدارنده های رشد

مواد مخدر یا حتی آنتی بیوتیک‌ها به عنوان مهارکننده‌های رشد عمل می‌کنند و استفاده از آنها رشد بدن را متوقف می‌کند. سیگار و الکل نیز جزو مهارکننده‌های رشد به شمار می‌آیند و استعمال آنها در سنین نوجوانی رشد طبیعی بدن را متوقف می‌کند. پس نوجوانان عزیز اگر به دنبال راه هایی افزایش قد در ۱۳ سالگی تا ۱۶ سالگی هستید، به هیچ عنوان به سراغ سیگار، الکل و مواد مخدر نروید.

راه‌های افزایش قد در نوجوانی شامل تغذیه مناسب، خواب کافی و باکیفیت، ورزش، نوشیدن آب کافی، حفظ وزن سالم و اجتناب از بازدارنده‌های رشد مانند سیگار، مواد مخدر و الکل است.

راه های افزایش قد در بزرگسالی

این سؤال برای خیلی‌ها پیش آمده است که راه های افزایش قد در ۱۸ سالگی یا بعد از ۱۸ سالگی چیست؟ راهی برای افزایش قد بعد از بلوغ وجود دارد؟ باید بگوییم که بعد از بلوغ، صفحات رشد بسته می‌شوند و بدن بافت استخوانی جدیدی تولید نمی‌کند. اگرچه بیشتر افراد پس از بسته شدن صفحات رشد بلندتر نمی‌شوند، اما برخی افراد ممکن است در اوایل بزرگسالی تا سن ۲۰-۲۱ سالگی چند سانتی‌متر رشد کنند.

با پیشرفت تکنولوژیکی در زمینه ارتوپدی، امروزه یک راه حل دائمی و ثابت‌شده برای برطرف کردن کوتاهی قد در بزرگسالان وجود دارد.  تنها راه دائمی برای افزایش قد پس از بلوغ، افزایش طول اندام است. افزایش طول اندام یک روش جراحی برای بلند کردن استخوان‌های پا یا بازو است. این روش را می‌توان برای اصلاح ناهماهنگی‌های طول اندام یا برای اهداف زیبایی انجام داد.

با جراحی افزایش طول اندام، می‌توان ساق پا (درشت نی) را تا ۶ سانتی‌متر و ساق بالایی (ران) را تا ۸ سانتی‌متر بلند کرد. با این روش، می‌توان در مجموع ۱۳ تا ۱۵ سانتی‌متر بلندتر شد. .

جراحی افزایش طول اندام با روش‌های مختلفی قابل انجام است. اگرچه روش‌های قدیمی نیاز به دوره درمان طولانی دارند، اما با روش‌های پیشرفته می‌توان در عرض ۳-۴ ماه پس از جراحی به زندگی روزمره بازگشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این عمل می‌توانید با متخصص ارتوپد در دکترتو مشاوره نمایید.

بزرگسالان بعد از بسته شدن صفحات رشد، افزایش قدی را تجربه نمی‌کنند.

بهترین رژیم غذایی برای بلند شدن قد در سنین مختلف چیست؟

رژیم غذایی مهم‌‌ترین عامل محیطی موثر بر رشد قد است. تمام غذاهایی که می‌خوریم، بر چرخه تولید هورمون ما تاثیر می‌گذارند. بنابراین بسیار مهم است که برای افزایش قد یک رژیم غذایی متناسب در نظر بگیریم. در بخش‌های قبل اشاراتی به تاثیر رژیم غذایی بر رشد قد داشتیم. در این بخش غذاهایی که برای رشد قد باید در نظر بگیرید را معرفی خواهیم کرد. طبق گفته thenourishedchild، این غذاها عبارت‌اند از:

۱. خوردن غذاهای حاوی پروتئین

پروتئین حاوی بلوک‌های ساختمانی برای رشد تمام عضلات، اندام‌ها، استخوان‌ها و سایر بافت‌ها است. برای کسب پروتئین مناسب می‌توانید غذاهای زیر را بخورید:

تخم مرغشیر و محصولات لبنی مانند ماست و پنیرگوشت مانند گوشت گاو، مرغ و ماهیآجیل و کره آجیللوبیاغلات غنی از پروتئین مانند کینوا.

۲. مصرف کلسیم و ویتامین دی کافی

همانطور که می‌دانید کلسیم و ویتامین D برای رشد استخوان ضروری هستند. برای جذب این دو ماده معدنی می‌توانید غذاهای زیر را میل نمایید:

شیر و لبنیات غنی‌شدهماهی و قارچسبزیجات سبز مانند اسفناج و کلم بروکلی.

برای افزایش قد کودکتان مطمئن شوید که همه مواد مغذی لازم برای رشد را دریافت می‌کند.

۳. خوردن غذاهای حاوی چربی های سالم

چربی‌های سالم کالری غلیظی را فراهم می‌کنند که به رشد و عملکرد مغز کمک می‌کند. غذاهای زیر حاوی چربی‌های سالم هستند:

آووکادوزیتون و روغن زیتونآجیل و دانه‌هاماهی چرب.

۴. خوردن غذاهای حاوی آهن

آهن در طول جهش رشد و افزایش قد بسیار مهم است، چرا که نقش مهمی در خون‌سازی دارد و همچنین دختران با شروع قاعدگی آهن بیشتری از دست می‌دهند. غذاهای حاوی آهن به شرح زیر هستند:

سبزیجات برگ سبز به خصوص اسفناجگوشت گاولوبیا کشمش.

کودکان و نوجوانان بدن‌های بسیار حساسی دارند و هر کدام از آنها نیاز‌های تغذیه‌ای متفاوتی دارند. از این رو بهتر است که برای پیدا کردن بهترین رژیم غذایی برای کودک خود، با یک متخصص تغذیه در دکترتو مشورت کنید.

چطور قد نهایی فرزندمان را تخمین بزنیم؟

هرچند راهی قطعی برای تخمین قد فرد وجود ندارد، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید جان هاپکینز مدیسن فرمولی وجود را به شما می‌دهد که می‌توانید با استفاده از آن قد فرزندتان در بزرگسالی را تخمین بزنید:

ابتدا قد خود و همسرتان را اندازه بگیرید. برای پسران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر به قد پدر اضافه کنید، با قد مادر جمع کنید و بر دو تقسیم کنید. برای دختران: ۵ اینچ معادل ۱۲.۷ سانتی‌متر از قد پدر کم کنید، با قد مادر جمع کنید و سپس بر دو تقسیم کنید.

البته این فرمول حتمی نیست و فقط تخمینی از قد نهایی فرزندتان خواهد بود. در واقع عوامل بسیار زیادی بر قد فرد تاثیر می‌گذارند، از جمله ژنتیک، عوامل محیطی، هورمون‌ها.

عوامل ژنتیکی و برخی عوامل محیطی مانند تغذیه، هورمون‌ها و جنسیت قد نهایی فرد را تعیین می‌کنند.

عوامل موثر بر افزایش قد در سنین مختلف

قبل از بررسی راه‌های افزایش قد، بیایید بررسی کنیم که چه عواملی بر رشد انسان‌ها تاثیر می‌گذارند. اصلی‌ترین عامل رشد قد در سنین مختلف ژنتیک است. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر از جمله تغذیه، هورمون‌ها و شرایط پزشکی می‌توانند بر رشد قد تأثیر بگذارند. نوزادان و کودکان به طور مداوم رشد می‌کنند. این به دلیل تغییرات در صفحات رشد استخوان‌های بلند بازوها و پاهای آنهاست. همانطور که صفحات رشد فعالیت می‌کنند، استخوان‎های بلند بلندتر می‌شوند و در نتیجه قد کودک بلندتر می‌شود.

طبق گفته medicalnewstoday، عوامل زیر می‌توانند بر قد افراد تأثیر بگذارند:

۱. ژنتیک

دانشمندان معتقدند ۸۰٪ از قد فرد را ژنتیک تعیین می‌کند. بیش از ۷۰۰ ژن مختلف در رشد قد، دخیل هستند. برخی از این ژن‌ها بر صفحات رشد تأثیر می‌گذارند و برخی دیگر بر تولید هورمون‌های رشد تأثیر می‌گذارند.

برخی از شرایط ژنتیکی، از جمله سندرم داون و سندرم مارفان نیز می‌توانند بر میزان رشد قد تأثیر بگذارند.

مهمترین عامل تعیین‌کننده قد فرد ژنتیک است.

۲. تاثیر هورمون ها بر رشد قد کودک

بدن هر فرد هورمون‌هایی تولید می‌کند که به صفحات رشد دستور می‌دهند تا استخوان جدید بسازند. این هورمون‌ها عبارتند از:

هورمون‌های رشد: این هورمون‌ها در غده هیپوفیز ساخته می‌شوند و مهم‌ترین هورمون رشد هستند. کمبود هورمون رشد می‌تواند تاثیر زیادی در رشد کودک داشته باشد. البته راه‌های زیادی هم برای افزایش هورمون رشد وجود دارد که می‌توانید برای جبران این کمبود از آنها استفاده کنید. هورمون‌های تیروئید: غده تیروئید هورمون‌هایی می سازد که بر رشد تأثیر می‌گذارند.هورمون‌های جنسی: تستوسترون و استروژن برای رشد در دوران بلوغ بسیار مهم هستند.

۳. میانگین قد بر اساس جنس و سن

مردها معمولاً قد بلندتر از زن‌ها هستند. دوره جهش رشد نوجوانان پس در دوران بلوغ دو سال دیرتر از دختران است، و ممکن است برای مدت طولانی‌تری نسبت به زنان به رشد خود ادامه دهند.

دوره جهش رشد در دختران جوان معمولا یک سال قبل از پریود شدن اتفاق می‌افتد یعنی به طور متوسط ​​در سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی. البته رشد دختران در بعد از پریود کاملا متوقف نمی‌شود و امکان دارد ۱-۲ سانتی‌متر بلندتر شوند.

دوره های رشد فرد به چه صورت است؟

رشد کودک الگوی نسبتا مشخصی دارد، در برخی سنین رشد زیاد نیست و در برخی سنین شاهد جهش رشد هستیم. سریع‌ترین دوره رشد مربوط به دوران جنینی است که در آن جنین در دوره ۹ ماهه به قد ۵۰ سانتی‌متر یا بیشتر می‌رسد. در دوران کودکی تا ۸ سالگی تقریبا رشد کودک دختر و پسر به یک اندازه است و کودک در این دوره هر سال تقریبا ۵.۵ سانتی‌متر بلند می‌شود. در نوجوانی شاهد دوره رشد سریعی هستیم. در این دوره رشد پسران سریع‌تر از دختران است. به‌طورکلی مردان بالغ ۱۴ سانتی‌متر بلندتر از زنان بالغ هستند.

 برای افزایش قد به چه دکتری مراجعه کنیم؟

پزشکان مختلفی می‌توانند در زمینه رشد قد به شما کمک کنند. اگر عدم رشد شما به دلیل کمبود هورمون رشد باشد، شما باید به یک متخصص غدد در دکترتو مراجعه کنید. در کودکی دکتر کودکان و نوجوانان بر رشد قد نظارت می‌کند و توصیه‌های لازم را به شما می‌کند. همچنین در این رابطه دکتر تغذیه نیز می‌توانند به شما کمک زیادی کنند. اگر در سنین بالا و بعد از بسته شدن صفحات رشد به دنبال افزایش قد خود هستید، می‌توانید از کمک متخصص ارتوپد کمک بگیرید. در دکترتو می‌توانید با این پزشکان به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

پزشکان در دکترتو می‌توانند به افزایش قد در افراد با سنین مختلف کمک کنند.

سوالات متداول شما

در ادامه پرتکرارترین سوالات کاربران را مورد بررسی قرار خواهیم داد.اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این مطلب برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما به آن پاسخ دهند.

بهترین ورزش برای افزایش قد چیست؟ ورزش‌های کششی مانند بارفیکس، شنا و ژیمیناستیک، بهترین گزینه‌های برای رشد قد با ورزش هستند. افزایش قد در یک ماه امکان پذیر است؟ افزایش قد یک فرایند پیوسته و طولانی‌مدت است که با در پیش گرفتن روش‌های مختلف میسر است و نمی‌توان در طول یک ماه به رشد چشمگیری دست یافت. داروهای افزایش قد چیست؟ دار‌وهای متعددی برای افزایش قد در سنین رشد تجویز می‌شوند. داروهای زیر نمونه‌ای از آنها هستند:۱. مکی مورلین: این دارو یک آگونیست گیرنده ترشح‌کننده هورمون رشد (GH) است که برای تشخیص کمبود هورمون رشد بزرگسالان (AGHD) تجویز می‌شود.۲. سرمولین استات: این دارو یک آگونیست آزادکننده هورمون رشد است که برای کمبود هورمون رشد در کودکان تجویز می‌شود.۳. سوماترم: این دارو یک آنالوگ هورمون رشد است که برای رشد در کودکان تجویز می‌شود. رشد قد افرادی که بلوغ زودرس دارند چگونه است؟ کودکان مبتلا به بلوغ زودرس ممکن است در ابتدا به سرعت رشد کنند و در مقایسه با همسالان خود قد بلندی داشته باشند. اما، از آنجایی که استخوان‌های آنها سریع‌تر از حد معمول بالغ می‌شوند، رشد آنها اغلب زودتر از حد معمول متوقف می‌شود. این می‌تواند باعث شود که آنها در بزرگسالی کوتاه‌تر از حد متوسط ​​باشند. ژنتیک چقدر در افزایش قد نقش دارد؟ دانشمندان تخمین می‌زنند که ژنتیک حدود ۸۰ درصد در تعیین میزان رشد قد، نقش دارد. آیا قد افراد بعد از ۱۸ سالگی افزایش می یابد؟ برخی افراد دچار بلوغ دیررس هستند و ممکن است تا حدود ۲۰ سالگی بالغ نشوند. از این رو صفحات رشد در آنها بسته نشده است و می‌توانند به رشد قد خود ادامه دهند. آیا می‌توان بعد از ۲۵ سالگی قد را افزایش داد؟ هیچ راه طبیعی یا دارویی برای افزایش قد بعد از ۲۵ سالگی وجود ندارد. تنها راه افزایش قد در سنین بالا، انجام جراحی افزایش طول اندام است. از کجا بفهمیم رشد قدمون متوقف شده؟ تشخیص دقیق این موضوع بر عهده پزشک ارتوپد است. با این حال برخی نشانه‌ها وجود دارد که می‌توانید با دنبال کردن آنها به جواب سوال خود برسید. این نشانه‌ها به شرح زیر هستند:۱. اگر مرد هستید و بیش از ۲۱ سال سن دارید یا اگر زن هستید و بیش از ۱۸ سال سن دارید. ۲. اگر موهای ناحیه تناسلی و موهای صورت شما به حد کافی رشد کرده باشند. ۳. سایز کفش یا طول قدتان در مدت طولانی تغییر نکرده‌است. ۴. سابقه خانوادگی شما نشان می‌دهد که تا یک سن خاص رشد خواهید کرد. علائم بسته شدن صفحه رشد چیست؟ بسته شدن صفحه رشد به جز موارد گفته شده در بالا، هیچ علامتی ندارد. تنها راه فهمیدن این موضوع، تصویربرداری اشعه ایکس است که باید توسط پزشک صورت گیرد. آیا بعد از سن رشد می توان باز هم قد کشید؟ خیر. بعد از بسته شدن صفحه رشد، قد شما به هیچ عنوان به صورت طبیعی بلندتر نخواهد شد. آیا پکیج ها و هورمون ها و داروهای رشد قد جواب می دهند؟ برخی از این مکمل‌ها نتایج مطلوبی در برخی افراد دارند. با این حال، این به معنای جوابگویی کامل این محصولات نیست. قبل از استفاده از این داروها، باید حتما با یک مشاوره دارویی مشورت نمایید. چه زمانی رشد پسران متوقف می شود؟ رشد بیشتر پسرها در حدود ۱۶ سالگی متوقف می‌شود. عوامل زیادی از جمله بلوغ پسران، رژیم غذایی و وزن می‌توانند بر چگونگی و زمان رشد پسران تأثیر بگذارند. چه زمانی رشد دختران متوقف می شود؟ بلوغ دختران معمولا در سنین ۱۰ تا ۱۴ سالگی اتفاق می‌افتد و در این دوره دختران جهش رشد خوبی دارند. اکثر دختران در سن ۱۴ یا ۱۵ سالگی به قد بالغ خود می‌رسند.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

داشتن قد بلند رویای هر فردی است. از این رو همواره همه افراد به دنبال راه های افزایش قد خود و کودکشان هستند. درست است که ژنتیک نقش اساسی در رشد قد دارد، با این حال عوامل محیطی نیز تاثیر به سزایی در این زمینه دارند.

تمام شیوه‌های افزایش قد بر سبک زندگی افراد متمرکز هستند. در صورتی که شما یک سبک زندگی متعادل و سالم داشته باشید، می‌توانید تا بیشترین میزان ممکن قد خود را افزایش دهید. برای افزایش قد می‌توانید از کمک‌های دکتر اطفال، دکتر تغذیه و دکتر غدد و دکتر ارتوپد بهره ببرید. در دکترتو می‌توانید با این پزشکان به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت اینترنتی اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید