شب ادراری در بزرگسالان چه دلیلی دارد؟ معرفی راه های درمان


شب ادراری در بزرگسالان جز مشکلاتی است که برخی افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. دلایل مختلفی مانند بیماری زمینه‌ای یا مشکلات کنترل مثانه می‌توانند باعث این اختلال شوند. اگر شما هم جز افرادی هستید که بی اختیاری ادرار در شب دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که اختلال شب ادراری در بزرگسالان چیست؟ چه دلایلی باعث این عارضه می‌شوند؟ اگر درمان نشود، چه عوارضی خواهد داشت؟ چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟ آیا درمانی دارد؟ آیا برای درمان این مشکل باید عمل جراحی کرد؟ چگونه می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد؟

درصورتی‌که دچار این عارضه هستید، حتما به دکتر اورولوژی مراجعه کنید تا آزمایش‌های لازم انجام شود. برای ارتباط با متخصص اورولوژی می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

اختلال شب ادراری در بزرگسالان

بسیاری از افراد تصور می‌کنند شب ادراری تنها در کودکان اتفاق میفتد. اما باید گفت این مشکل می‌تواند بزرگسالان را هم تحت تاثیر قرار دهد. طبق مطالعات انجام شده ۱ تا ۲٪ از بزرگسالان دچار این عارضه هستند. البته برخی افراد به دلیل خجالت از این موضوع آن را پنهان می‌کنند و ممکن است آمار واقعی بالاتر از این عدد باشد.

شب ادراری در بزرگسالان می‌تواند نشانه مشکلات مثانه یا بیماری زمینه‌ای باشد. به همین دلیل باید برای درمان آن اقدام کنید. زمانی که مثانه به سیگنال‌های تخلیه ادرار در خواب پاسخ ندهد، شخص دچار بی اختیاری ادرار در شب می‌شود.

طبق مطالعات انجام شده ۱ تا ۲٪ از بزرگسالان دچار این عارضه هستند. البته برخی افراد به دلیل خجالت از این موضوع آن را پنهان می‌کنند و ممکن است آمار واقعی بالاتر از این عدد باشد.

شب ادراری در بزرگسالان گاهی ممکن است به دلیل بیماری زمینه‌ای یا اختلال در عملکرد مثانه ایجاد شود.

علت شب ادراری در بزرگسالان

شب ادراری در بزرگسالان طبیعی نبوده و باید برای تشخیص علت آن اقدام کرد. این اختلال زمانی اتفاق میفتد که مثانه نتواند به سیگنال‌های تخلیه ادرار در خواب پاسخ دهد. عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل می‌شوند.

آپنه خواب: این اختلال باعث قطع تنفس برای مدت کوتاهی در خواب می‌شود. در نتیجه سطح اکسیژن کاهش پیدا کرده و روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر می‌گذارد. از جمله باعث اختلال در کنترل مثانه می‌شود. شب ادراری بزرگسالان یکی از نشانه‌های آپنه خواب است.عفونت دستگاه ادراری: عفونت ادراری می‌تواند کلیه‌ها، مثانه و مجاری ادرار را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از نشانه‌های آن شب ادراری است. همچنین ممکن است شخص علائمی مانند افزایش دفعات ادرار، مشکل در کنترل ادرار و تکرر ادرار داشته باشد.مشکلات هورمونی: اختلال در هورمون ضد ادرار باعث شب ادراری می‌شود. این هورمون به طور طبیعی شب‌ها به کلیه سیگنال می‌دهد که تولید ادرار را کاهش دهد. در نتیجه میل به ادرار در خواب کمتر می‌شود. اما زمانی که این هورمون دچار اختلال شود، تولید ادرار در خواب افزایش پیدا می‌کند.بیش فعال شدن عضلات مثانه: اصلی‌ترین دلیل شب ادراری در بزرگسالان بیش‌فعالی عضلات مثانه است. این اختلال باعث انقباض غیرارادی مثانه می‌شود. در نتیجه حتی زمانی که ادرار کمی در مثانه باشد، میل به ادرار زیاد است.سبک زندگی نامناسب: برخی عادات اشتباه می‌تواند باعث تولید زیاد ادرار در شب و در نتیجه شب ادراری شود. مواردی مانند مصرف زیاد الکل و کافئین، برخی داروها، فعالیت بدنی کم و استرس و اضطراب باعث شب ادراری می‌شوند.

برخی علل احتمالی دیگر عبارت‌اند از:

مسدود شدن مجرای ادراریبوستدیابتافتادگی لگنمشکل در ساختار مثانهبزرگ‌شدن پروستاتسنگ مجاری ادرار

عوامل خطر شب ادراری در بزرگسالان

برخی از بیماری‌ها و داروها می‌توانند احتمال شب ادراری در بزرگسالان را افزایش دهند. به همین دلیل زمان مراجعه به پزشک باید سوابق پزشکی و داروهای مصرفی خود را به متخصص اطلاع دهید. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مصرف داروهای خواب‌آور و ضد روان‌پریشی مانند کلوزاپین و ریسپریدونسرطان مثانهسرطان پروستاتبیماری مغز و ستون فقرات مانند اختلال تشنج، مولتیپل اسکلروزیس و بیماری پارکینسون

به نقل از nafc.org در رابطه با تاثیر ژنتیک در شب ادراری بزرگسالان:

یکی از اصلی‌ترین عوامل خطر ابتلا به شب ادراری در افراد بزرگسال ژنتیک است. شواهد نشان داده است که شب ادراری بزرگسالان ارثی است. یک مطالعه نشان داده است که فردی با دو والد مبتلا به شب ادراری ۷۷٪ احتمال دارد که دچار شب ادراری شود. اگر یکی از والدین در کودکی رختخواب خود را خیس می‌کرد، ۴۰٪ احتمال دارد که فرزند او دچار شب ادراری شود.

گاهی عواملی مانند مصرف داروهای خواب‌آور، ژنتیک یا بیماری‌هایی مانند سرطان و بیماری مغز و ستون فقرات احتمال شب ادراری در افراد بزرگسال را افزایش می‌دهند.

تشخیص شب ادراری در بزرگسالان

شب ادراری در بزرگسالان ممکن است مربوط به بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا مشکل در مثانه باشد. به همین دلیل باید آزمایش‌های تشخیصی انجام شود تا پزشک علت آن را پیدا کند. معمولا متخصص اورولوژی آزمایش‌های زیر را تجویز می‌کند.

بررسی سوابق پزشکی: پزشک باید سوابق پزشکی و داروهای مصرفی را بررسی کند. رژیم غذایی، داروهایی که جدیدا مصرف کرده‌اید یا بیماری مانند دیابت می‌تواند علت شب ادراری در بزرگسالان باشد.بررسی علائم اخیر: هر نوع تغییرات و علائم می‌تواند به تشخیص علت این اختلال کمک کند.معاینه فیزیکی: برخی معاینات ساده و بررسی ترشح ادرار هنگام حرکاتی مانند سرفه به تشخیص کمک می‌کنند.نمونه ادرار: برای بررسی انواع عفونت، آثار خون یا بیماری مانند دیابت آزمایش ادرار انجام می‌شود.سایر آزمایش‌ها: برای تشخیص مشکلات حسی و بررسی نحوه آزادسازی ادرار توسط مثانه تست‌هایی مانند معاینه عصبی انجام می‌شود.

اگر دچار شب ادراری هستید، حتما برای تشخیص علت آن به دکتر اورولوژی مراجعه کنید. برای ارتباط با بهترین پزشکان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.  

درمان شب ادراری در بزرگسالان

بعد از انجام آزمایش‌های تشخیصی علت شب ادراری مشخص می‌شود. اگر علت آن بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، آپنه خواب یا عفونت ادراری باشد، با درمان این بیماری‌ها مشکل برطرف می‌شود. اما اگر تمامی این شرایط پزشکی در آزمایش‌ها رد شد، پزشک اقدامات زیر را توصیه می‌کند.

۱. تغییر سبک زندگی و درمان خانگی شب ادراری در بزرگسالان

با تغییر برخی عادات و سبک زندگی می‌توان این اختلال را تا حد زیادی کاهش داد. از جمله:

محدودکردن مصرف مایعات از عصر تا زمان خواباجتناب از نوشیدنی‌های حاوی الکل یا کافئین. زیرا تولید ادرار را افزایش می‌دهند.انجام ورزش کگل و تمرینات مربوط به مثانه و لگن برای تقویت عضلات مثانهمقابله با استرس از طریق تمرینات مدیتیشن و جلسات روان‌شناسی

به نقل از verywellhealth در رابطه با تغییرات سبک زندگی برای درمان شب ادراری در بزرگسالان:

تغییرات سبک زندگی به‌مرور باعث کاهش بی اختیاری ادرار در شب می‌شوند. در صورت نیاز می‌توانید تا زمان درمان این اختلال از پوشک مخصوص بزرگسالان استفاده کنید.

ورزش کگل به تقویت عضلات مثانه و لگن کمک می‌کند. در نتیجه مشکلات مربوط به انقباضات مثانه به‌مرور برطرف می‌شود.

۲. دارو برای درمان شب ادراری در بزرگسالان

برای درمان شب ادراری هیچ دارویی وجود ندارد. اما پزشک برای کمک به کاهش علائم می‌تواند داروهایی را تجویز کند. این داروها حجم تولید ادرار در طول خواب را کاهش داده یا باعث می‌شوند مثانه ادرار بیشتری را نگه دارد. برای این منظور اغلب داروهای زیر تجویز می‌شوند.

نوکدرنا (دسموپرسین استات): ماده شیمیایی طبیعی در بدن وجود دارد که تولید ادرار را کنترل می‌کند. این دارو شبیه به همین ماده شیمیایی عمل می‌کند.کلر – تریمتون: افرادی که عضلات مثانه آنها بیش فعال است، با مصرف این دارو درمان می‌شوند. این دارو به شل شدن عضلات مثانه کمک می‌کند.دیتروپان (اکسی بوتینین): این دارو به کاهش یا توقف انقباضات مثانه کمک می‌کند. در نتیجه ظرفیت مثانه افزایش پیدا می‌کند.

به‌هیچ‌وجه این داروها را خودسرانه مصرف نکنید. حتما به متخصص اورولوژی مراجعه کرده یا برای اطلاع از عوارض و تداخلات دارویی از مشاوره دارویی در سایت دکترتو استفاده کنید.

برخی داروها به کنترل شب ادراری کمک می‌کنند. این داروها میزان تولید ادرار در خواب را کمتر کرده یا ظرفیت مثانه را افزایش می‌دهند.

۳. عمل جراحی برای درمان شب ادراری در بزرگسالان

آخرین گزینه برای درمان شب ادراری بزرگسالان عمل جراحی است. اگر تغییرات سبک زندگی و داروها تاثیری در کاهش این اختلال نداشته باشند، پزشک عمل جراحی را توصیه می‌کند. همچنین در افرادی که شب ادراری شدید است، باید عمل جراحی انجام شود.

عمل جراحی شامل موارد زیر می‌شود:

تحریک عصب ساکرال: در این روش جراح برای آرام‌کردن عضلات بیش فعال مثانه فعالیت عصبی عصب ساکرال را تغییر می‌دهد.سیستوپلاستی تقویتی: در این جراحی مثانه بزرگ می‌شود.میکتومی دترسور: در این جراحی عضلات اطراف مثانه برداشته می‌شود تا انقباضات کنترل شود.

آخرین گزینه برای درمان شب ادراری بزرگسالان عمل جراحی است.

۴. درمان گیاهی شب ادراری در بزرگسالان

برخی داروهای طبیعی هم می‌توانند به کاهش این اختلال کمک کنند. برای درمان شب ادراری می‌توانید از گیاهان زیر استفاده کنید.

آب زغال اخته: برای پیشگیری از عفونت دستگاه ادراری توصیه می‌شود.انگور: انگور به کنترل مثانه و تنظیم ادرار کمک می‌کند.چای سبز: به کنترل و بهبود عملکرد مثانه کمک می‌کند.

سوالات متداول شما

اگر دچار شب ادراری هستید یا به دلیل سوابق خانوادگی شب ادراری در بزرگسالان نگران ابتلا به این اختلال هستید، احتمالا با سوالاتی در این مورد روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

شب ادراری در بزرگسالان چقدر شایع است؟ طبق آمار به‌دست‌آمده ۱ تا ۲٪ بزرگسالان دچار شب ادراری هستند. البته ازآنجایی‌که برخی بزرگسالان از این موضوع خجالت کشیده و آن را مطرح نمی‌کنند، ممکن است آمار واقعی بالاتر باشد. مهمترین دلایل شب ادراری در بزرگسالان چیست؟ مهم‌ترین دلیل شب ادراری در بزرگسالان بیش فعالی عضلات مثانه است. در این اختلال انقباضات عضلات افزایش پیدا کرده و شخص به طور مکرر احساس ادرار می‌کند. آیا دیابت باعث شب ادراری در بزرگسالان می شود؟ یکی از دلایل شب ادراری هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیابت است. به همین دلیل زمانی که برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه می‌کنید، برای تشخیص دیابت هم آزمایش انجام می‌شود. احساس تشنگی و افزایش تعداد دفعات ادرار از دیگر علائم دیابت است. آیا شب ادراری در بزرگسالان نشانه عفونت ادراری است؟ گاهی عفونت ادراری می‌تواند باعث بی اختیاری ادرار در شب شود. زیرا عفونت کنترل مثانه را با اختلال روبرو می‌کند. از علائم دیگر عفونت مجاری ادرار می‌توان به تکرر ادرار، تغییر رنگ ادرار و سوزش اشاره کرد. آیا شب ادراری در بزرگسالان یکی از نشانه های آپنه خواب است؟ آپنه خواب اختلالی است که باعث توقف تنفس در خواب می‌شود. قطع تنفس در مدت زمان کوتاهی بوده اما سطح اکسیژن بدن را کاهش می‌دهد. به همین دلیل روی مثانه هم تاثیر گذاشته و عملکرد آن را دچار اختلال می‌کند. اگر علاوه بر شب ادراری علائمی مانند خروپف یا خواب‌آلودگی در طول روز دارید، احتمالا دچار آپنه خواب هستید.

برای درمان شب ادراری در بزرگسالان به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

شب ادراری در بزرگسالان نشانه بیماری زمینه‌ای، مشکل در مثانه یا مصرف داروهای خاص است. به همین دلیل اگر دچار این اختلال هستید، باید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های لازم انجام شود. معمولا در بزرگسالان علت این عارضه بیش‌فعالی عضلات مثانه است. مواردی مانند دیابت، آپنه خواب، عفونت ادراری، مشکلات هورمونی و سبک زندگی نیز ممکن است باعث بی اختیاری ادرار در شب شوند.

حدود ۱ تا ۲٪ بزرگسالان دچار شب ادراری هستند. با درمان علت آن می‌توان مشکل بی اختیاری ادرار را برطرف کرد. گاهی پزشک داروهایی را تجویز کرده که به کاهش این عارضه کمک می‌کنند. آخرین گزینه برای درمان آن عمل جراحی است.

اگر دچار شب ادراری هستید، برای تشخیص علت و درمان آن باید به اورولوژیست مراجعه کنید. برای ارتباط با بهترین پزشکان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید