عمل ساسی بای پس چیست؟ این جراحی برای چه افرادی مناسب است؟


اگر به دنبال روش‌های مختلف لاغری بوده باشید، احتمالا اسم عمل ساسی بای پس به گوشتان خورده است. این جراحی یکی از روش‌های لاغری و کاهش اشتها است که بسیار موفق عمل کرده است. اگر قصد کاهش وزن دارید و می‌خواهید در مورد این جراحی اطلاعات بیشتری داشته باشید، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم جراحی ساسی بای پس معده چیست؟ برای چه افرادی مناسب است؟ مراحل این عمل جراحی به چه صورت است؟ مزایا و معایب عمل ساسی بایپس چیست؟ بعد از عمل ممکن است چه مشکلاتی ایجاد شود و برای مراقبت بعد عمل چه اقداماتی لازم است؟

درصورتی‌که می‌خواهید اطلاعات کاملی در مورد این عمل جراحی داشته باشید و بدانید آیا این عمل برای شما مناسب است یا نه، باید با دکتر گوارش مشورت کنید. برای ارتباط با متخصص می‌توانید از خدمات سایت دکترتو استفاده کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

عمل ساسی بای پس چیست؟

برای کاهش وزن جراحی‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از روش‌های بسیار خوب عمل ساسی بای پس است. این جراحی به افراد چاق کمک می‌کند تا کاهش وزن داشته باشند. جراحی ساسی بای پس معده ترکیبی از دو جراحی اسلیو معده و بای پس معده است. در روش اسلیو معده حدود ۷۵٪ از حجم معده برداشته می‌شود. در روش بای پس معده به جای برداشتن بخشی از بافت، قسمتی از معده به هم دوخته شده یا منگنه می‌شود تا حجم معده کاهش پیدا کند. سپس روده کوچک به کیسه جدید وصل می‌شود.

با ترکیب این دو روش بهترین حالت جراحی انجام می‌شود. گاهی پزشک به‌صورت مستقل این عمل جراحی را پیشنهاد می‌دهد. گاهی هم عمل اسلیو معده جوابگو نبوده و پزشک برای بار دوم جراحی ساسی بای پس معده را انجام می‌دهد. جراح باید باتوجه‌به میزان نیاز به کاهش وزن این عمل را انجام دهد.

در عمل اسلیو ساسی یا جراحی ساسی بای پس غذا در مسیر حرکت، بخش ابتدایی روده کوچک را دور زده و قند و چربی کمتری جذب می‌شود. همچنین هضم غذا در روده کاهش پیدا کرده و هورمون‌های روده‌ای پیام توقف غذا خوردن را به مغز ارسال می‌کنند. در نتیجه شما کمتر غذا خورده و لاغر می‌شوید.

عمل ساسی بای پس یکی از روش‌های جراحی برای لاغری است. این عمل ترکیبی از جراحی بای پس معده و اسلیو معده است. در جراحی ساسی بای پس غذا مقداری از مسیر روده کوچک را دور زده و هضم غذا آهسته می‌شود. در نتیجه شما زودتر احساس سیری کرده و کاهش وزن را تجربه می‌کنید.

در عمل ساسی بای پس حجم معده کوچک شده و به قسمت دورتری از روده باریک وصل می‌شود.

هدف از عمل جراحی ساسی بای پس چیست؟

در افرادی با اضافه‌ وزن شدید و بیماری‌های زمینه‌ای مربوط به چاقی این جراحی می‌تواند مفید باشد. هدف از این جراحی کاهش اشتها از طریق کاهش حجم معده است. با برداشتن ۷۵٪ از حجم معده سطح هورمون گرلین (هورمون مربوط به گرسنگی) کاهش پیدا می‌کند.

در مرحله دوم جراحی قسمت پایین معده (آنتروم) به قسمت پایین روده کوچک (ایلئوم) وصل می‌شود. در نتیجه غذا قسمت ابتدایی روده کوچک را دور زده و جذب چربی، قند و کالری کم می‌شود. با انجام این روش غذا زودتر وارد قسمت پایینی روده کوچک شده و پیام سیری به مغز منتقل می‌شود.

به نقل از mayoclinic دررابطه‌با هدف انجام جراحی ساسی بای پس:

این جراحی برای کمک به کاهش وزن در افراد چاق و کاهش خطر مشکلات سلامتی مرتبط با وزن انجام می‌شود. بیماری‌هایی مانند فشارخون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، کبد چرب غیرالکلی، آپنه خواب و دیابت نوع ۲ پس از انجام عمل اسلیو ساسی بهتر کنترل می‌شوند.

هدف از جراحی ساسی بای پس کوچک کردن معده و کاهش اشتها است.

عمل ساسی بای پس برای چه افرادی مناسب است؟

عمل جراحی ساسی بای پس برای گروهی از افراد می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. اگر موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، احتمالا پزشک این جراحی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

شاخص توده بدنی شما بالای ۴۰ است.شاخص توده بدنی شما بالای ۳۰ است و دچار بیماری مانند دیابت، فشارخون بالا یا آپنه خواب هستید.برای کاهش وزن انواع روش‌های رژیم غذایی، ورزش و موارد دیگر را انجام داده، اما به نتیجه نرسیده‌اید.روش‌های دیگر جراحی لاغری را انجام داده‌اید، اما نتیجه‌ای نگرفتید.به جز چاقی بدن شما از سلامت کلی برخوردار است.از داروهای روانپزشکی استفاده نمی‌کنید و به مواد مخدر اعتیاد ندارید.بارداری نیستید یا به این زودی قصد بارداری ندارید.

اگر دچار اضافه‌وزن هستید و هیچ یک از روش‌های لاغری برای شما کارساز نبوده است، می‌توانید برای بررسی مزایا و معایب جراحی ساسی بای پس به متخصص گوارش مراجعه کنید. متخصص با بررسی شرایط شما، مناسب بودن این روش را ارزیابی می‌کند.

برای ارتباط با بهترین فوق تخصص گوارش می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

مراحل جراحی ساسی بای پس معده چگونه است؟

قبل از انجام جراحی احتمالا لازم باشد، آزمایش‌هایی را انجام دهید. همچنین جراح محدودیت‌هایی را در رژیم غذایی و داروهای مصرفی اعمال می‌کند. جراحی در بیمارستان تحت بیهوشی انجام می‌شود. روش عمل ساسی بای پس لاپاراسکوپی است. در این روش لاپاراسکوپ از طریق برش‌های کوچکی وارد شکم می‌شود. لاپاراسکوپ ابزار باریک و انعطاف‌پذیری است که سر آن یک دوربین تعبیه شده است. جراح با استفاده از این دوربین داخل شکم را به‌راحتی می‌بیند.

در این جراحی برش‌های بزرگ به سبک سنتی ایجاد نمی‌شود. برش‌های کوچک در زمان بسیار کوتاهی بهبود پیدا می‌کنند. معمولا این جراحی چندین ساعت طول می‌کشد.

مزایای عمل ساسی بای پس

هرکدام از روش‌های عمل لاغری مزایا و معایبی دارند. مطالعات زیادی نشان داده است که این روش نسبت به روش‌های بای پس معده یا اسلیو معده نتایج بهتری ایجاد می‌کند. برخی از مهم‌ترین مزایای آن عبارتند از:

احساس گرسنگی کاهش پیدا می‌کند.کاهش وزن نسبت به روش‌های دیگر بیشتر است.خطر کمبودهای تغذیه‌ای نسبت به دو روش دیگر کمتر است.تمامی فواید اسلیو و بای پس معده در این روش جراحی وجود دارد.۷۰ تا ۹۰٪ دیابت نوع ۲ کنترل می‌شود.امکان دسترسی به مجرای صفراوی برای جراحی‌های آینده (مانند برداشتن سنگ صفراوی) وجود دارد.خطر کمتر فتق داخلی

کاهش وزن و سایز بعد از عمل ساسی بای پس نسبت به روش‌های دیگر بهتر است.

معایب و عوارض عمل ساسی بای پس

عمل ساسی بای پس معده در کنار مزایا و فواید، عوارضی هم به همراه دارد. پیش از انجام این عمل جراحی یا دیگر روش‌های جراحی لاغری باید عوارض آنها را به طور دقیق بررسی کنید. عوارض و معایب این روش شامل موارد زیر می‌شود.

افزایش خطر رفلاکس صفرا به معدهاحتمال ایجاد زخم در قسمت اتصال معده به روده کوچک وجود دارد.خطرات مربوط به بیهوشی در حین جراحی

مراقبت های بعد از عمل ساسی بای پس

بعد از عمل ساسی بای پس معده رعایت رژیم غذایی بسیار مهم است. به مدت یک یا دو روز بعد از عمل نباید چیزی بخورید. زیرا در این مدت معده و روده در حال بهبود یافتن هستند. بعد از آن برای چند هفته باید رژیم غذایی خاصی داشته باشید. در ابتدا تنها می‌توانید مایعات مصرف کنید. به‌مرور می‌توان غذاهای پوره شده و بسیار نرم را به رژیم غذایی اضافه کرد. پس از چند هفته می‌توانید غذاهای معمولی مصرف کنید. احتمالا پزشک محدودیت‌هایی را در رژیم غذایی شما اعمال می‌کند.

در چند ماه اول بعد از جراحی اسلیو ساسی باید آزمایش‌های لازم را انجام دهید و به طور منظم معاینه شوید. پزشک در معاینات سلامت کلی بدن را بررسی کرده و در صورت نیاز آزمایش خون یا آزمایش‌های دیگر را تجویز می‌کند.

اگر دررابطه‌با نکات مراقبتی بعد از جراحی ساسی بای پس معده سوالی دارید، می‌توانید از مشاوره آنلاین یا تلفنی دکترتو استفاده کنید. در دکترتو با بهترین متخصص گوارش یا دکتر تغذیه به‌صورت آنلاین در ارتباط باشید و سوالات خود را با پزشک در میان بگذارید.

رژیم غذایی بعد از عمل ساسی بای پس

بعد از انجام جراحی ساسی بای پس یا هر جراحی لاغری دیگری باید به رژیم غذایی اهمیت زیادی بدهید. در تمامی مراحل رژیم لاغری باید موارد زیر را رعایت کنید.

برای جلوگیری از کم‌آبی بدن، روزانه مقدار کافی آب مصرف کنید.مایعات را به فاصله ۳۰ دقیقه قبل یا بعد غذا بنوشید. از نوشیدن آنها همراه غذا خودداری کنید.آهسته بخورید و بنوشید.از غذاهای بدون چربی و سرشار از پروتئین استفاده کنید.مصرف قند و چربی را محدود کنید.از مصرف الکل خودداری کنید.کافئین کمتر مصرف کنید. زیرا باعث کم‌آبی بدن می‌شود.طبق دستور پزشک از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.غذاها را به طور کامل بجوید.

غذاهایی که در هر مرحله می‌توانید استفاده کنید، شامل موارد زیر می‌شود.

هفته اول: مایعات شفاف مانند آبگوشت، آبمیوه بدون شیرینی، شیر بدون چربی یا چربی 1%، چای یا قهوه بدون کافئین و ژلاتین و بستنی بدون شکرهفته دوم: غذاهای پوره شده و خمیری مانند گوشت چرخ‌کرده بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ، غلات پخته شده، میوه‌های نرم، سبزیجات پخته شده و سوپ. (غذاهای جامد را با آب، شیر بدون چربی، آبگوشت یا آب‌میوه بدون شکر ترکیب کنید.)چند هفته بعد عمل: سه تا پنج وعده غذایی کوچک غذاهای نرم یک‌سومم تا یک‌دوم فنجان غذا. تمامی موارد ذکر شده در هفته دوم بعد از عمل را می‌توانید بدون ترکیب کردن با مایعات بخورید.هفته هشتم: سه وعده غذای جامد در روز مانند نان، سبزیجات خام، سبزیجات فیبری پخته شده مانند کرفس، کلم بروکلی یا ذرت، گوشت قرمز، غذاهای سرخ شده، آجیل و دانه‌ها و ذرت بوداده

بعد از عمل ساسی بای پس باید دقت داشته باشید که غذاها را آهسته بخورید. وعده‌های غذایی خود را کوچک نگه دارید. قبل و بعد از غذا مایعات بنوشید. غذا را کامل بجوید. در رژیم غذایی خود مصرف پروتئین را افزایش داده و مصرف قند و چربی را کاهش دهید.

رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی ساسی بای پس بسیار مهم بوده و حتما باید به نکات رژیمی دقت کنید.

هزینه عمل ساسی بای پس

هزینه جراحی ساسی بای پس به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی جراحان دستمزد بالاتری داشته و برخی دستمزد کمتری دریافت می‌کنند. موقعیت بیمارستان، هزینه دستیاران و اتاق عمل نیز در قیمت نهایی تاثیر زیادی دارند. معمولا این جراحی از ۵۰ میلیون تومان شروع می‌شود. در برخی مواقع حتی ممکن است به بیش از ۸۰ میلیون تومان هم برسد.

تجربیات کسانی که ساسی بای پس انجام داده اند.

تجربیات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در تمامی روش‌های جراحی لاغری می‌توان دید که برخی افراد رضایت کامل داشته و برخی از این اقدام ناراضی هستند. دررابطه‌با عمل ساسی بایپس نیز همین مسئله وجود دارد. برخی از تجربیات افراد را برای شما ذکر کرده‌ایم.

از انجام عمل ساسی بایپس ناراضی هستم. بیش از حد لاغر شده‌ام و چهره حال حاضرم را نمی‌پسندم. حس می‌کنم نسبت به قبل پرخاسگر شده‌ام و همیشه احساس خستگی دارم.

من خوشحال هستم که این جراحی را انجام دادم. از شر بیماری‌های مختلفی مانند کبدچرب، فشارخون بالا و پادرد راحت شدم. به همین خاطر این جراحی را به همه دوستانم پیشنهاد می‌دهم.

من از انجام عمل ساسی بایپس راضی هستم. تنها نکته برای افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند، این است که به رژیم خود اهمیت دهند. حتما به مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی توجه کنید. زیر نظر پزشک تغذیه باشید تا عوارضی برای شما ایجاد نشود.

سوالات متداول شما

اگر قصد انجام عمل ساسی بای پس را دارید یا پزشک برای کاهش وزن این جراحی را به شما پیشنهاد داده است، احتمالا با سوالاتی روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

عمل ساسی بای پس برای چه سنی مناسب است؟ معمولا پزشکان این جراحی را برای افراد ۱۸ تا ۷۰ سال انجام می‌دهند. این جراحی برای افراد زیر ۱۸ سال مورد تایید قرار نگرفته است. اما در شرایطی ممکن است به دلیل اضافه‌وزن شدید یا بیماری خاصی پزشک برای فرد زیر ۱۸ سال نیز این جراحی را پیشنهاد دهد. عمل اسلیو ساسی با ساسج چه فرقی دارد؟ یکی از عوارض این جراحی بوی بد دهان است. به دلیل متصل شدن معده به بخش‌های دورتر روده کوچک این بو ایجاد می‌شود. اگر این عارضه شدید باشد، عمل ساسج بای پس انجام می‌شود. در این جراحی معده به قسمت‌های نزدیک‌تر روده وصل می‌شود. برای انجام عمل ساسی بای پس شاخص توده بدنی باید چقدر باشد؟ این عمل معمولا برای افراد با شاخص توده بدنی بالای ۴۰ پیشنهاد می‌شود. اگر شخص علاوه بر چاقی دچار بیماری‌هایی مانند دیابت یا فشارخون بالا باشد، با شاخص توده بدنی بالای ۳۰ این جراحی مجاز است. عمل ساسی بای پس معده چگونه دیابت نوع ۲ را درمان می کند؟ ازآنجایی‌که بعد از عمل ساسی بای پس غذا بخش ابتدایی روده کوچک را دور می‌زند، مسیر آن کوتاه‌تر می‌شود. در نتیجه مقدار جذب قند و کالری در روده کوچک پایین می‌آید. با مصرف کمتر غذا و جذب کمتر آن در روده کوچک دیابت نوع ۲ کنترل می‌شود. آیا جراحی ساسی بای پس برگشت پذیر است؟ هرکدام از روش‌های جراحی لاغری ممکن است برگشت‌پذیر باشد. باید بعد از جراحی سبک زندگی درستی را انتخاب کنید و به نکاتی که پزشک می‌گوید، عمل کنید. ورزش و رژیم غذایی جز موارد مهمی است که باید بعد از عمل رعایت شود تا نتایج طولانی‌مدت باقی بماند. چرا بعد از عمل اسلیو ساسی احساس سیری بیشتر می شود؟ در عمل اسلیو ساسی حدود ۷۵٪ از حجم معده برداشته می‌شود. در نتیجه با خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می‌کنید. همچنین به دلیل دورزدن بخشی از روده کوچک، غذا سریع‌تر به قسمت پایینی روده رسیده و پیام سیری به مغز منتقل می‌شود. این دو عامل در کنار هم به کاهش وزن موثر کمک می‌کنند. تفاوت عمل اسلیو ساسی با مینی بای پس معده چیست؟ جراحی مینی بای پس معده مشابه جراحی بای پس معده انجام می‌شود. اما در این روش پیوند معده به روده کمتر بوده و با یک پیوند به هم وصل می‌شوند. آیا بیمار بعد از عمل ساسی بایپس دچار کمبود تغذیه ای می شود؟ خطر کمبود تغذیه‌ای در تمامی روش‌های جراحی لاغری وجود دارد. ممکن است شخص به دلیل کوچک شدن معده و کوتاه شدن مسیر روده کوچک دچار سوءتغذیه شود. در این فرایند جذب مواد مغذی و ویتامین‌ها همانند جذب قند و چربی کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل باید معاینات و آزمایش‌ها به‌موقع انجام شوند و رژیم غذایی درستی رعایت شود تا خطر کمبود تغذیه‌ای کاهش پیدا کند. با عمل ساسی بای پس چقدر می توان لاغر کرد؟ در این روش جراحی کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام قابل‌توجه است. تقریبا هیچ روش دیگری تا این حد به لاغری کمک نمی‌کند. طبق مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین افراد در ششمین ماه بعد از جراحی ساسی بای پس ۷۵٪ از وزن اضافی خود را از دست دادند. ۱۲ ماه بعد از جراحی نیز ۹۰٪ از وزن اضافی کاهش پیدا کرد. عمل ساسی بای پس برای جه افرادی مناسب نیست؟ این عمل برای افرادی که هنوز روش‌های لاغری مانند رژیم غذایی و ورزش را امتحان نکرده‌اند، انجام نمی‌شود. همچنین اگر شخص از سلامت کلی برخوردار نباشد یا به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد، نباید جراحی اسلیو ساسی را انجام دهد. تفاوت اسلیو معده با ساسی بای پس معده چیست؟ در روش اسلیو معده ۷۵٪ از حجم معده برداشته می‌شود. اما بخش اتصال به روده کوچک در طول جراحی انجام نمی‌شود. به همین دلیل عمل ساسی بایپس کارآمدتر است. تفاوت بای پس معده با ساسی بای پس چیست؟ در روش بای پس معده روده کوچک به معده متصل شده و همانند روش ساسی بایپس قسمتی از روده دور زده می‌شود. اما به جای برداشتن معده قسمتی از بافت معده به هم دوخته شده یا منگنه می‌شود. جراحی ساسی بایپس بهتر است یا بالن معده؟ بالن معده روش کم‌تهاجمی است و بدون نیاز به روش‌های جراحی انجام می‌شود. اما در این روش احتمال برگشت چاقی وجود دارد. معمولا از این روش برای لاغری قبل از عمل لاغری اصلی انجام می‌شود. آیا در عمل ساسی بایپس معده را کوچک می‌کنند؟ بله در این عمل جراحی حدود ۷۰٪ از معده برداشته می‌شود. با کم شدن حجم معده هنگام خوردن غذا سریع احساس سیری می‌کنید. نتایج عمل ساسی بایپس چه زمانی مشخص می شود؟ نتیجه عمل ساسی بایپس به شخص بیمار، رعایت رژیم غذایی و متابولیسم بدن او بستگی دارد. در برخی افراد کاهش وزن سریع اتفاق افتاده و در برخی افراد بیشتر طول می‌کشد. معمولا بیماران در حدود یک سال به نتیجه دلخواه خود می‌رسند.

برای انجام عمل ساسی بای پس به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر دچار اضافه‌وزن شدید هستید یا بیماری زمینه‌ای مربوط به چاقی دارید، یکی از گزینه‌های بسیار خوب برای شما عمل ساسی بای پس است. این جراحی ترکیب دو جراحی اسلیو و بای پس معده است. برای انجام جراحی و تشخیص مناسب بودن این روش باید به متخصص گوارش مراجعه کنید. پزشک با بررسی شاخص توده بدنی، سلامت کلی و بیماری‌های زمینه‌ای در مورد انجام این عمل تصمیم می‌گیرد.

در طول این جراحی 75% از حجم معده برداشته شده و قسمت انتهایی معده به بخشی از روده کوچک وصل می‌شود. در نتیجه غذا قسمت ابتدایی روده کوچک را دور زده و مسیر کمتری را طی می‌کند. این دو مرحله در جراحی باعث کاهش اشتها شده و به لاغری کمک می‌کند.

برای پیداکردن بهترین دکتر گوارش یا دکتر تغذیه می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید