هماتوم بارداری چیست؟ چرا هماتوم تشکیل می شود و درمان آن چیست؟


یکی از علل رایج خونریزی در دوران حاملگی هماتوم بارداری است. این عارضه برای خانم‌های بارداری نگران‌کننده بوده و گاهی می‌تواند خطرناک باشد. اگر شما هم در دوره بارداری دچار هماتوم شده‌اید یا نگران هستید خونریزی شما به دلیل هماتوم باشد، در این مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که هماتوم جفتی چیست؟ چه علائمی ایجاد می‌کند؟ علت بروز این عارضه چیست؟ در صورت عدم درمان چه عوارضی خواهد داشت؟ پزشک چگونه آن را تشخیص می‌دهد؟ آیا راهی برای درمان آن وجود دارد و در صورت جذب هماتوم چه علائمی ظاهر می‌شود؟

درصورتی‌که علائم هماتوم را دارید باید برای تشخیص آن به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید. برای ارتباط با پزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

هماتوم بارداری چیست؟

خونریزی در بارداری به دلایل مختلفی ایجاد شده و معمولا علامت هشداردهنده است. اما همیشه خونریزی خطرناک نیست. یکی از عوارض شایع بارداری هماتوم بارداری است. حدود ۲۵٪ از خانم‌ها در دوره بارداری دچار خونریزی می‌شوند. از این میان ۲۰٪ خونریزی‌ها در سه ماهه اول به علت هماتوم ایجاد می‌شوند.

به این خونریزی هماتوم ساب کوریونیک هم گفته می‌شود. هماتوم زمانی اتفاق میفتد که خون بین دیواره رحم و غشای کوریونی ایجاد شود. غشای کوریونی لایه خارجی کیسه آمنیوتیک است. این کیسه جنین را از دیواره رحم جدا می‌کند. این عارضه معمولا با خونریزی واژینال همراه است. گاهی هماتوم به‌قدری کوچک بوده که بدون درمان برطرف می‌شود. اما گاهی بزرگ بوده و باید اقدامات درمانی انجام شود.

حدود ۲۵٪ از خانم‌ها در دوره بارداری دچار خونریزی می‌شوند. از این میان ۲۰٪ خونریزی‌ها در سه ماهه اول به علت هماتوم ایجاد می‌شوند.

خونریزی بین دیواره رحم و غشای کوریونی باعث هماتوم ساب کوریونیک شده و در سونوگرافی مشخص می‌شود.

علائم هماتوم جفتی

این عارضه گاهی علائم نداشته و در سونوگرافی مشخص می‌شود. گاهی هم نشانه‌هایی ایجاد شده که به تشخیص آن کمک می‌کند. از مهم‌ترین علائم هماتوم بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خونریزی واژن (این عارضه می‌تواند از لکه بینی خفیف تا خونریزی شدید همراه با لخته متفاوت باشد.)گرفتگی لگن

به نقل از verywellfamily در رابطه با خونریزی در ماه‌های اول بارداری:

تخمین زده می‌شود که خونریزی واژینال از هر چهار نفر یک نفر را در نیمه اول بارداری تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از دلایل مهم سونوگرافی در سه‌ماهه اول بارداری همین مورد است. برخی از زنان در صورت ایجاد هماتوم کمی گرفتگی دارند؛ به‌خصوص اگر خونریزی قابل‌توجه باشد.

در صورت بروز هر یک از علائم هماتوم بارداری حتما به دکتر زنان مراجعه کنید. برای مشاوره با دکتر زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

یکی از دلایل خونریزی در بارداری به‌ویژه در سه ماهه اول آن می‌تواند ایجاد هماتوم بین دیواره رحم و کیسه آمنیوتیک باشد.

علائم جذب هماتوم بارداری چیست؟

اگر در زمان بروز این عارضه دچار خونریزی واژن شده باشید، با جذب هماتوم خونریزی قطع می‌شود. اما گاهی ممکن است علائمی نداشته باشید. در این شرایط باید آزمایش سونوگرافی انجام شود تا پزشک تشخیص دهد هماتوم در چه وضعیتی است.

علت هماتوم بارداری چیست؟

علت دقیق هماتوم جفتی مشخص نیست. اما تحقیقات نشان می‌دهند برخی شرایط، بیماری‌ها و داروها می‌توانند باعث ایجاد هماتوم شوند. زمانی که غشای کوریون از دیواره رحم جدا می‌شود، هماتوم به وجود می‌آید. موارد زیر می‌توانند باعث جداشدن کیسه آب از دیواره رحم شوند.

ناهنجاری رحمسابقه عفونت لگنضربهپره اکلامپسی یا فشار خون بارداری با علائم زودرس (عارضه جدی در بارداری که از علائم آن می‌توان به فشارخون بالا و نارسایی اندام‌ها اشاره کرد.)اختلالات لخته شدن خونمصرف داروهایی که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شوند.

عوامل خطر هماتوم بارداری

برخی عوامل احتمال هماتوم ساب کوریونیک را افزایش می‌دهند. احتمال وقوع این عارضه در افراد زیر بیشتر است.

بارداری با IVF (لقاح آزمایشگاهی)سابقه عفونت‌های رحمیسابقه سقط جنینفشارخون بالا

خطرات و عوارض هماتوم بارداری

گاهی هماتوم جفتی باعث افزایش عوارض بارداری می‌شود. برخی عوارض احتمالی در این افراد عبارتند از:

خونریزی بیش از حد واژنسقط جنینزایمان زودرسجداشدن جفتپارگی زودرس کیسه آب.

در بیشتر مواقع هماتوم بارداری بدون درمان خودبه‌خود برطرف می‌شود. اما گاهی ممکن است چنین عوارضی را ایجاد کند. متخصص زنان هماتوم را بررسی کرده و باتوجه‌به اندازه آن و فاصله تا زمان زایمان در مورد درمان آن تصمیم‌گیری می‌کند. معمولا هماتومی که در سه‌ماهه اول تشخیص داده می‌شود، نسبت به هماتوم در سه‌ماهه دوم عوارض بسیار کمتری ایجاد می‌کند.

به نقل از verywellfamily در رابطه با عوارض رشد هماتوم:

هماتوم‌هایی که رشد نمی‌کنند کمتر نگران‌کننده هستند. اما آنهایی که رشد می‌کنند ممکن است باعث شوند جفت از محل اتصال خود در رحم دور شود. اگر بیش از ۳۰ درصد جفت از جای خود خارج شود، می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن هماتوم شود. این موضوع ممکن است باعث ایجاد یک اثر دومینویی شود که در آن غشا (کیسه آمنیوتیک) زودتر پاره شده و منجر به سقط خودبه‌خود می‌شود.

در برخی مواقع هماتوم جفتی خودبه‌خود درمان نشده و می‌تواند باعث عوارض خطرناکی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

عوارض هماتوم جفتی برای جنین

معمولا هماتوم بارداری برای جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند. بیشتر خانم‌ها با وجود هماتوم حاملگی و زایمان سالمی دارند. اما گاهی ممکن است هماتوم بزرگ شود و خطراتی ایجاد کند. همچنین تشکیل هماتوم بعد از هفته ۲۰ بارداری باعث افزایش خطر سقط جنین یا زایمان زودرس می‌شود.

تشخیص هماتوم بارداری

برای تشخیص هماتوم ساب کوریونیک باید آزمایش سونوگرافی انجام شود. اگر علائم مشکوکی داشته باشید، پزشک این آزمایش را تجویز می‌کند. در برخی مواقع هماتوم هیچ علائمی ایجاد نمی‌کند. به همین دلیل سونوگرافی در سه ماهه اول بارداری توصیه می‌شود.

برای تشخیص به‌موقع هماتوم جفتی و اقدامات درمانی باید به فوق‌تخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با دکتر زنان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

درمان هماتوم بارداری

معمولا برای درمان هماتوم نمی‌توان اقدام پزشکی انجام داد. اما با روش‌هایی می‌توان آن را مدیریت کرد. برای ازبین‌بردن لخته خون درمانی وجود ندارد. پزشک باتوجه‌به محل و اندازه هماتوم و فاصله تا زمان زایمان معاینات منظم را توصیه کرده و اقدامات زیر را انجام می‌دهد.

۱. درمان هماتوم قبل از هفته ۲۰ بارداری

اگر قبل از هفته ۲۰ بارداری هماتوم جفتی تشخیص داده شود، پزشک توصیه می‌کند اقدامات زیر را جدی بگیرید.

سطح فعالیت خود را کاهش دهید. از انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش و بلندکردن اجسام سنگین دوری کنید.از سفر کردن خودداری کنید.استراحت مطلق در رختخواباجتناب از رابطه جنسیدر صورت خونریزی، گرفتگی یا انقباض احتمالا باید در بیمارستان بستری شوید.

برای ارزیابی اندازه هماتوم باید آزمایش‌های سونوگرافی به طور منظم تجویز شود.

اگر قبل از هفته ۲۰ بارداری هماتوم جفتی تشخیص داده شود، معمولا با استراحت مطلق و اجتناب از رابطه جنسی عارضه برطرف می‌شود.

۲. درمان هماتوم بعد از هفته ۲۰ بارداری

اگر بعد از هفته ۲۰ بارداری هماتوم تشخیص داده شود، پزشک در مورد علائم و نشانه‌های زایمان زودرس با شما صحبت کرده تا به‌موقع به بیمارستان مراجعه کنید. همچنین اقدامات درمانی زیر انجام می‌شود.

گلوبولین ایمنی ضد D برای افرادی که Rh منفی بوده و Rh جنین مثبت است.یک بار در ماه یا بیشتر برای بررسی رشد جنین سونوگرافی انجام می‌شود.در صورت شروع انقباضات درمان زایمان زودرس انجام می‌شود.اگر خونریزی بعد از هفته ۲۴ بارداری رخ دهد، باید در بیمارستان بستری شوید.

معمولا هماتوم بارداری با استراحت مطلق جذب شده و خطر آن برطرف می‌شود.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟

برای تشخیص به‌موقع هماتوم بارداری باید سونوگرافی در فواصل مشخص انجام شود. معمولا این عارضه علائمی نداشته، اما گاهی ممکن است با خونریزی و گرفتگی لگن همراه باشد. اگر هماتوم شما تشخیص داده شده است و پزشک استراحت مطلق را به شما توصیه کرده است، در صورت بروز علائم زیر حتما به پزشک مراجعه کنید.

تغییر در علائمافزایش شدت خونریزیانقباض یا گرفتگیاحساس سرگیجه یا سبکی سر

سوالات متداول شما

اگر دچار هماتوم بارداری هستید یا به دلیل خونریزی در دوره حاملگی نگران ایجاد این عارضه هستید، احتمالا با سوالاتی دراین‌رابطه روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

آیا هماتوم در حاملگی خطرناک است؟ در بیشتر مواقع خطری نداشته و با استراحت به‌مرور لخته از بین می‌رود. اما اگر هماتوم بزرگ باشد یا بعد از هفته ۲۰ بارداری تشخیص داده شود، احتمال بروز عوارضی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس افزایش پیدا می‌کند. هماتوم در حاملگی چقدر شایع است؟ در هفته ۱۰ تا ۲۰ بارداری احتمال ایجاد هماتوم بیشتر است. در ۱.۷٪ تا ۳.۱٪ از بارداری‌ها احتمال بروز این عارضه وجود دارد. بیشتر آنها بدون آسیب به مادر و جنین از بین می‌روند. اما در برخی مواقع می‌تواند خطرناک باشد. چه زنانی بیشتر در معرض خطر هماتوم قرار دارند؟ افرادی که قبلا سابقه سقط جنین داشته یا از طریق آی وی اف IVF (لقاح آزمایشگاهی) برای بارداری اقدام کرده‌اند، بیشتر دچار این عارضه می‌شوند. عفونت‌های رحمی و فشارخون بالا نیز خطر هماتوم را افزایش می‌دهند. تفاوت هماتوم در بارداری با لکه بینی چیست؟ لکه بینی در بارداری دلایل مختلفی دارد. گاهی ممکن است لانه گزینی، رابطه جنسی، عفونت، حاملگی خارج از رحم یا سقط جنین باعث لکه بینی شوند. هماتوم در برخی مواقع هیچ علامتی نداشته و گاهی باعث لکه بینی یا حتی خونریزی شدید می‌شود. رنگ خون هماتوم در بارداری چگونه است؟ خونریزی ناشی از هماتوم رنگ مشخصی ندارد و نمی‌توان از این طریق آن را تشخیص داد. ممکن است شخص هیچ خونریزی نداشته باشد، دچار لکه بینی خفیف شود یا خونریزی شدید با لخته داشته باشد. رنگ خون از صورتی تا قرمز و قهوه‌ای متغیر است. آیا خونریزی در زمان بارداری همیشه نشانه هماتوم است؟ هماتوم ساب کوریونیک یکی از علل خونریزی واژن در بارداری است. عوامل دیگری هم باعث خونریزی می‌شوند. برخی از آنها بی‌ضرر بوده و برخی خطرناک هستند. تغییرات دهانه رحم، خونریزی لانه‌گزینی و حاملگی خارج از رحم از دیگر دلایل خونریزی بارداری هستند. حاملگی خارج از رحم باعث درد معده، خونریزی، ترشحات قهوه‌ای، درد نوک سینه و مشکل در دفع ادرار می‌شود. تفاوت هماتوم در بارداری با خونریزی های دیگر چیست؟ خونریزی در بارداری برای ۲۵٪ از خانم‌ها اتفاق میفتد. اما خونریزی دلایل مختلفی داشته و در برخی مواقع علت آن تشکیل شدن هماتوم بین دیواره رحم و کیسه آب است. نوع خونریزی در این موارد با هم تفاوتی نداشته و نمی‌توان از این طریق علت خونریزی را تشخیص داد. اما به عنوان مثال سقط جنین باعث خروج بافت از واژن شده و حاملگی خارج از رحم با درد نوک سینه و ترشحات قهوه‌ای همراه است. آیا هماتوم بارداری باعث سقط جنین می شود؟ معمولا هماتوم خود‌به‌خود از بین می‌رود و خطری ایجاد نمی‌کند. اما اگر اندازه آن بزرگ شود یا بعد از هفته ۲۰ بارداری تشخیص داده شود، می‌تواند خطرناک باشد و احتمال سقط جنین را افزایش دهد. از علائم سقط جنین می‌توان به درد و گرفتگی در پایین شکم، ترشح یا خارج شدن مایع از واژن و خارج شدن بافت از واژن اشاره کرد. خونریزی پشت جفت چه تاثیری روی جنین دارد؟ در بیشتر مواقع هماتوم تاثیری روی جنین نداشته و حاملگی کاملا سالم و بدون عوارض طی می‌شود. اما هماتوم بزرگ یا تشخیص آن بعد از هفته ۲۰ بارداری احتمال عوارضی مانند سقط جنین و زایمان زودرس را افزایش می‌دهد. آیا خونریزی واژن از علائم هماتوم جفتی است؟ یکی از علائم هماتوم ساب کوریونیک خونریزی واژن است. برخی مواقع ممکن است هیچ خونریزی نداشته باشید. اما گاهی هماتوم باعث لکه بینی خفیف یا حتی خونریزی شدید همراه با لخته خون می‌شود. در صورت خونریزی یا لکه بینی در بارداری باید به پزشک مراجعه کنید. هماتوم ساب کوریونیک چقدر طول می کشد تا برطرف شود؟ زمان دقیقی برای رفع هماتوم نمی‌توان تعیین کرد. معمولا لخته خون خود‌به‌خود در عرض چند هفته از بین می‌رود. اما گاهی هماتوم از بین نرفته و نیاز به بررسی بیشتر و سونوگرافی دارد.

برای تشخیص و درمان هماتوم بارداری به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

هماتوم بارداری یکی از عوارض شایع دوره حاملگی است. ۲۵٪ از خانم‌ها در دوره بارداری دچار خونریزی می‌شوند. در ۲۰٪ موارد علت آن تشکیل هماتوم است. هماتوم خونریزی بین دیواره رحم و غشای کوریونی است. این غشا لایه خارجی کیسه آمنیوتیک بوده که جنین داخل آن قرار می‌گیرد.

معمولا هماتوم جفتی مشکلی ایجاد نکرده و با استراحت مطلق در عرض ۱ تا ۲ هفته خودبه‌خود جذب می‌شود. اما گاهی هماتوم بزرگ بوده یا بعد از هفته ۲۰ بارداری تشکیل می‌شود. در این شرایط ممکن است خطراتی مانند سقط جنین، پاره شدن کیسه آب یا زایمان زودرس را در پی داشته باشد. برای درمان این عارضه باید در رختخواب استراحت کنید. ورزش و بلندکردن اجسام سنگین مضر بوده و باید از آنها دوری کرد. تا زمان برطرف‌شدن هماتوم باید از رابطه جنسی و سفر دوری کنید.

اگر دچار هماتوم بارداری بوده یا به دلیل خونریزی نگران ایجاد این عارضه هستید، حتما برای تشخیص هماتوم به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. برای مشاوره با متخصص زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید