کاشت دندان بدون ایمپلنت | بهترین روش جایگزین ایمپلنت چیست؟


کاشت دندان بدون ایمپلنت از روش‌هایی محسوب می‌شوند که عوارض کمتری داشته و نیازی به جراحی‌های جانبی ندارند. درست است که بسیاری از افراد برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته ایمپلنت دندان را انتخاب می‌کنند؛ اما این روش برای برخی افراد مناسب نبوده و باید روش‌های بدون ایمپلنت را در نظر داشته باشند. اگر قصد انجام این روش کاشت دندان را دارید تا انتهای مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح می‌دهیم که کاشت دندان بدون ایمپلنت چگونه انجام می‌شود؟ انواع آن چه تفاوتی با هم دارند؟ مزایا و معایب این روش چیست؟ آیا هزینه آنها نسبت به روش ایمپلنت کمتر است؟

درصورتی‌که قصد کاشت دندان به هر روشی را دارید، باید با چند دندانپزشک مشاوره داشته باشید. برای ارتباط با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

کاشت دندان بدون ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش‌ها برای جایگزینی دندان از دست رفته است. در این روش طی یک جراحی لثه برش داده شده و استخوان فک برای قرارگیری پایه فلزی ایمپلنت سوراخ می‌شود. پس از گذشت مدتی و ترکیب شدن استخوان فک با ایمپلنت دندان می‌توان اباتمنت و روکش ایمپلنت را قرار داد. روکش کاملا شبیه به دندان طبیعی بوده و باعث زیبایی دندان‌ها می‌شود.

ایمپلنت دندان دوام و استحکام بالایی داشته و به همین دلیل در بیشتر مواقع دندانپزشک این روش را برای جایگزینی دندان ازدست‌رفته توصیه می‌کند. اما گاهی ممکن است بیمار تمایلی به جراحی نداشته باشد یا به دلیل منع پزشکی و بیماری زمینه‌ای خاصی نتواند این جراحی را انجام دهد. در این شرایط می‌توان از روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کرد. اگر نیاز به کاشت دندان دارید، حتما تمامی گزینه‌ها را بررسی کنید.

کاشت دندان روش‌های مختلفی داشته و باید برای انتخاب بهترین روش با دندانپزشک مشورت کنید.

انواع روش کاشت دندان بدون ایمپلنت

ایمپلنت‌های دندان مزایای زیادی داشته و به همین دلیل در بسیاری از مواقع دندانپزشک این روش را توصیه می‌کند. مهم‌ترین مزیت ایمپلنت جلوگیری از تحلیل استخوان فک است. اما این روش هم معایبی داشته و ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. به همین دلیل روش‌های جایگزینی برای آن وجود دارد. کاشت دندان بدون ایمپلنت شامل موارد زیر می‌شود.

۱. کاشت بریج دندان

بریج دندان یکی از روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت است. به بریج، پل دندان هم گفته می‌شود. برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته دو دندان مجاور به‌عنوان تکیه‌گاه عمل کرده و دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارند. در روش بریج، دندان‌پزشک باید دو دندان مجاور را بتراشد و از آنها به‌عنوان اباتمنت استفاده کند.

بریج دندان ثابت بوده و نمی‌توان آن را از دهان خارج کرد. معمولا جنس آن از سرامیک، فلز یا ترکیبی از هر دو است. این روش مقرون‌به‌صرفه بوده و شبیه به دندان طبیعی دیده می‌شود. بریج ممکن است باعث آسیب به دندان‌های مجاور شود. باید به بهداشت دهان و دندان توجه زیادی داشته و هر چند وقت یک‌بار معاینات کلی را انجام دهید.

به نقل از straussdmd در رابطه با نحوه قرارگیری بریج در دهان:

بریج‌های دندان در جای خود ثابت می‌شوند. دندانپزشک شما از نوع خاصی از مواد باندینگ (چسب یا سیمان دندانپزشکی) برای نصب بریج در فضای خالی استفاده می‌کند. فقط دندانپزشک می‌تواند بریج را جدا کند.

در روش بریج دندان، دندان‌های مجاور به عنوان پایه عمل می‌کنند.

۲. پروتز دندان مصنوعی

پروتز دندان مصنوعی دیگر روش کاشت دندان بدون ایمپلنت است. اگر به دنبال مقرون‌بصرفه‌ترین روش کاشت دندان هستید، پروتز بهترین گزینه است. شما می‌توانید برای جایگزینی چندین دندان از یک پروتز استفاده کنید. جنس آن از پلاستیک، فلز یا ترکیبی از هر دو است. پروتز متحرک بوده و می‌توان برای تمیز کردن، آن را از دهان خارج کرد. به طور کلی دو نوع پروتز دندان مصنوعی برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود.

پروتز دندان کامل: اگر همه دندان‌های خود را در دو فک از دست داده‌اید یا به دلیل بیماری و آسیب به دندان‌ها مجبور هستید همه آنها را بکشید، پروتز کامل برای شما مناسب است. دو پروتز برای فک بالا و پایین طراحی می‌شود. با استفاده از پروتز دندان مصنوعی می‌توانید بهتر از قبل غذا را بجوید؛ اما این روش به اندازه دندان طبیعی یا ایمپلنت موثر نبوده و باید رژیم غذایی محدود شود.

پروتز پارسیل یا جزئی: اگر چند دندان خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از پروتز جزئی استفاده کنید. در این روش برای قسمت‌هایی که دندان وجود ندارد، دندان مصنوعی طراحی شده و روی یک پایه فلزی قرار می‌گیرد. برای مطابقت با رنگ لثه بخش پلاستیکی روی آن طراحی می‌شود. گیره فلزی ممکن است به دندان‌های شما متصل شود. با پروتز جزئی می‌توانید غذا را بجوید و به‌راحتی صحبت کنید. این پروتز متحرک بوده و برای تمیزکردن باید از دهان خارج شود. اما گاهی ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شود، پایداری کمتری داشته و باید به طور مکرر تعمیر شود.

در این تصویر می‌توانید پروتز جزئی را مشاهده کنید. این نوع پروتز دندان مصنوعی به دندان‌های دیگر قفل می‌شود.

مزایای کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت مزایایی داشته و برای برخی افراد بهترین گزینه است. دندانپزشک بعد از معاینه دندان‌ها و بررسی عکس‌های سه‌بعدی تشخیص می‌دهد که بریج برای شما مناسب است یا پروتز دندان مصنوعی. هرکدام از این روش‌ها مزایایی دارند که شامل موارد زیر می‌شود.

۱. مزایای بریج دندان

زیبایی و عملکرد مشابه ایمپلنت دندان دارد. اگر به هر دلیلی (به‌عنوان‌مثال کمبود استخوان فک) نمی‌توانید از ایمپلنت استفاده کنید یا امکان جراحی برای شما وجود ندارد، بریج دندان بهترین گزینه است. شما می‌توانید بدون جراحی جایگزینی شبیه به دندان‌های طبیعی داشته باشید.

گزینه مناسب برای زمانی که دندان‌های پایه نیاز به درمان دارند. اگر نیاز باشد ریشه دندان‌های پایه درمان شود، این کار هم‌زمان با بریج انجام می‌شود. بریج فضای خالی را پرکرده و روکش روی دندان‌های مجاور قرار می‌گیرد.

تا ۴ دندان را می‌توان با بریج جایگزین کرد. با این روش می‌توان حداکثر تا ۴ دندان را جایگزین کرد. اما با روش ایمپلنت تنها یک دندان جایگزین می‌شود.

زمان درمان سریع‌تر است. پروسه درمان با ایمپلنت چندین ماه طول می‌کشد. اما بریج در دو یا سه جلسه طی یک تا دوهفته انجام می‌شود.

حداکثر تا ۴ دندان ازدست‌رفته متوالی را می‌توان با استفاده از بریج دندان جایگزین کرد.

۲. مزایای پروتز دندان مصنوعی

هزینه پروتز بسیار کمتر از ایمپلنت است.

چند دندان را می‌توان با یک پروتز جایگزین کرد. درصورتی‌که با ایمپلنت فقط یک دندان جایگزین می‌شود.

تعمیر و نگهداری آن آسان است. به‌راحتی می‌توان یک دندان مصنوعی جدید را به پروتز اضافه کرد. اگر دچار آسیب یا شکستگی شود، قابل ترمیم است. اما تعویض و تعمیر بریج و ایمپلنت زمان‌بر است.

پروتز دندان مصنوعی متحرک بوده و برای تعمیر آن آسیبی به دندان‌های دیگر وارد نمی‌شود. اما در روش بریج هنگام شکستن پل ممکن است دندان‌های مجاور آسیب ببیند. همچنین در روش ایمپلنت برای تعویض بخش پایه فلزی نیاز به جراحی مجدد است.

در روش کاشت دندان بدون ایمپلنت نیازی به جراحی نیست.

معایب کاشت دندان بدون ایمپلنت

روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت معایبی داشته و به همین دلیل برای همه افراد مناسب نیستند. از مهم‌ترین معایب آنها در مقابل ایمپلنت‌های دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. معایب بریج دندان

طول عمر آنها از ایمپلنت کمتر است. اگر از ایمپلنت به‌خوبی مراقبت شود، تا پایان عمر بدون مشکل باقی می‌ماند. اما بریج حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دوام دارد.

فقط می‌توان برای جایگزینی دندان‌های متوالی از آن استفاده کرد. اگر دندان‌های ازدست‌رفته متوالی نباشند، این روش گزینه خوبی نخواهد بود.

از تحلیل استخوان در زمان طولانی جلوگیری نمی‌کند.

مینای دندان‌های مجاور تراشیده می‌شود تا بریج محکم قرار بگیرد. این کار باعث حساسیت دندان‌های پایه می‌شود.

تمیز نگه‌داشتن آن چالش مهمی است. ذرات غذا ممکن است زیر بریج جمع شوند. اگر به‌خوبی آن را تمیز نکنید، طول عمر بریج کاهش پیدا کرده و احتمال ابتلا به بیماری لثه وجود دارد.

بریج دندان عمر کمتری از ایمپلنت دارد، فقط برای دندان‌های متوالی قابل استفاده است و از تحلیل استخوان جلوگیری نمی‌کند.

۲. معایب پروتز دندان مصنوعی

اوایل استفاده کمی ایجاد ناراحتی می‌کند. بریج و ایمپلنت شبیه به دندان طبیعی بوده و با دندان‌های مجاور تطابق دارند. اما شما زمان استفاده از پروتز متوجه وجود آن می‌شوید.

روی نحوه غذا خوردن و گفتار تاثیر دارد. در اوایل استفاده از آن، گفتار و نحوه جویدن غذا تغییر می‌کند. این مورد موقتی بوده و به‌مرور به پروتز در دهان عادت می‌کنید.

هر شب باید آن را از دهان خارج کرده و تمیز کنید.

به‌مرور ممکن است شل شود. در دهان صدا ایجاد کرده و باعث درد می‌شود.

پروتزهای کامل باعث کاهش حس چشایی می‌شوند. میزان این عارضه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما معمولا کاهش حس چشایی خفیف است.

هر ۵ تا ۷ سال نیاز به تعویض دارد. به دلیل تحلیل استخوان، حرکت دندان‌ها یا ازدست‌دادن دندان‌های بیشتر باید پروتز تعویض شود.

احتمال شکستن پروتز بالا است. ممکن است زمان تمیزکردن از دست شما بیفتد.

در هنگام استفاده از پروتز جزئی ممکن است دندان‌های حمایتی ضعیف شوند.

نیروی جویدن و گاز دن غذا با پروتز دندان مصنوعی به نسبت ایمپلنت و بریج کمتر است.

پروتز‌ها نسبت به بریج و ایمپلنت ظاهر مصنوعی داشته و کاملا شبیه دندان طبیعی نیستند.

پروتز دندان خیلی طبیعی نیست و می‌تواند کمی ناراحتی برای فرد ایجاد کند، عمر کمی دارند و ممکن است روی حس چشایی تاثیر بگذارند.

چه افرادی می توانند از کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنند؟

مناسب بودن کاشت دندان بدون ایمپلنت به شرایط مختلفی بستگی دارد. دندانپزشک باید شدت آسیب به دندان‌ها، سلامت دهان و دندان و سلامت کلی بدن را بررسی کند. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید جراحی ایمپلنت را انجام دهید یا حجم استخوان فک برای قراردادن ایمپلنت خیلی کم است، باید سراغ روش‌های بدون ایمپلنت بروید.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت ایمپلنت دندان بالا است. اگر بخواهید برای جایگزینی چندین دندان از ایمپلنت استفاده کنید، هزینه شما خیلی زیاد می‌شود. اما روش‌های بریج دندان و پروتز دندان مصنوعی قیمت کمتری دارند.

اگر به هر دلیلی نمی‌توانید جراحی ایمپلنت را انجام دهید، روش‌های کاشت دندان بدون ایمپلنت برای شما مناسب است.

بریج دندان برای جایگزینی 4 دندان متوالی مناسب است.

کاشت دندان بدون ایمپلنت برای چه افرادی مناسب نیست؟

اگر دندان‌های ازدست‌داده متوالی نیستند، نمی‌توانید از روش کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنید. هر دو روش بریج و پروتز دندان هنگامی مناسب هستند که دندان‌های ازدست‌رفته متوالی باشند. همچنین اگر به دنبال روشی ثابت و با ظاهری طبیعی هستید، باید از ایمپلنت دندان استفاده کنید.

برای اطلاع از دو روش کاشت دندان بدون ایمپلنت و مناسب بودن آنها باید با دندانپزشک مشاوره داشته باشید. در دکترتو امکان تعیین وقت حضوری، آنلاین یا تلفنی بهترین دندانپزشکان وجود دارد.

قیمت کاشت دندان بدون ایمپلنت چقدر است؟

قیمت کاشت دندان بدون ایمپلنت نسبت به کلیه روش‌های ایمپلنت دندان پایین‌تر است. اگر به دنبال روشی مقرون‌به‌صرفه هستید، پروتز دندان مصنوعی گزینه خوبی است. برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته متوالی می‌توان به‌جای ایمپلنت از بریج دندان استفاده کرد تا هزینه کاهش پیدا کند.

برای اطلاع از قیمت دقیق این روش‌ها بهتر است با دندانپزشک مشاوره داشته باشید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو به صورت حضوری، آنلاین و تلفنی با دندانپزشک ارتباط داشته و سوالات خود را مطرح کنید.  

سوالات متداول شما

اگر قصد کاشت دندان بدون ایمپلنت را دارید، احتمالا با سوالاتی دراین‌رابطه روبرو شده‌اید. به همین دلیل در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این مطلب برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به ان پاسخ دهند.

بهترین روش کاشت دندان کدام است؟ از میان روش‌های مختلف کاشت دندان نمی‌توان بهترین و بدترین را معرفی کرد. زیرا هر روش برای افرادی مناسب بوده و برای گروه دیگری مناسب نخواهد بود. اگر چند دندان به طور متوالی ازدست‌رفته است و نمی‌توانید جراحی ایمپلنت انجام دهید، روش کاشت دندان بدون ایمپلنت با بریج یا پروتز گزینه خوبی است. آیا کاشت دندان بدون ایمپلنت درد دارد؟ در مقایسه با جراحی ایمپلنت دندان، درد این روش‌ها بسیار کمتر است. در روش بریج دندان دو دندان مجاور به‌عنوان پایه عمل کرده و شخص دردی ندارد. برخی مواقع استفاده از پروتز دندان در چند هفته اول کمی ناراحتی ایجاد می‌کند. آیا می توان کاشت دندان را با چسب انجام داد؟ گاهی ممکن است دندانپزشک از چسب یا سیمان دندانپزشکی برای کاشت دندان استفاده کند. اتصال بریج به دندان‌های مجاور با چسب امکان‌پذیر است. آیا بریج دندان بهتر از ایمپلنت است؟ بریج دندان نسبت به ایمپلنت مقرون‌به‌صرفه بوده و نیازی به جراحی ندارد. اما اگر به دنبال روشی مادام‌العمر هستید، ایمپلنت دندان گزینه بهتری است. بریج دندان چه مزایایی دارد؟ بریج دندان نیازی به جراحی نداشته و کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی است. تا ۴ دندان را می‌توان با دو دندان مجاور به روش بریج جایگزین کرد. طول درمان کوتاه بوده و معمولا طی ۱ تا ۲ هفته درمان تکمیل می‌شود. پروتز دندان مصنوعی چه مزایایی دارد؟ پروتز دندان مصنوعی متحرک بوده و می‌توان آن را به‌راحتی از دهان خارج کرده و تمیز کرد. اگر قیمت کاشت دندان برای شما مهم است، پروتز مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش است. کدام روش کاشت دندان بدون ایمپلنت ارزان تر است؟ روش پروتز دندان مصنوعی از دیگر روش‌های جایگزینی دندان ازدست‌رفته قیمت پایین‌تری دارد. شما می‌توانید از دو نوع پروتز کامل یا جزئی استفاده کنید. هزینه بریج دندان بیشتر است یا ایمپلنت دندان؟ هزینه ایمپلنت دندان بسیار بالاتر از بریج است. اگر چند دندان خود را به‌صورت متوالی از دست داده‌اید، نیاز به یک بریج دارید. اما هر ایمپلنت برای هر دندان ازدست‌رفته نیاز بوده و هزینه شما را بیشتر می‌کند. اگر بیشتر از ۳ دندان از دست داده باشم، می توانم از کاشت دندان بدون ایمپلنت استفاده کنم؟ تا ۴ دندان را می‌توان با استفاده از بریج جایگزین کرد. اگر تعداد بیشتری از دندان‌های خود را از دست داده‌اید، می‌توانید از پروتز دندان مصنوعی کامل یا جزئی استفاده کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دندانپزشک

کاشت دندان بدون ایمپلنت برای افرادی که نمی‌توانند جراحی انجام دهند، مناسب است. دو روش بریج دندان و پروتز دندان مصنوعی بدون نیاز به ایمپلنت انجام می‌شوند. برای انجام بریج دندان دو دندان مجاور به‌عنوان تکیه‌گاه عمل کرده و روکش روی آنها قرار می‌گیرد. پروتز دندان مصنوعی نیز به شکل کامل یا جزئی طراحی می‌شود. این دو روش نسبت به ایمپلنت دندان مقرون‌به‌صرفه بوده و عوارض جراحی ایمپلنت را ندارند.

اما باید گفت که دوام آنها نسبت به ایمپلنت کمتر است و استخوان فک به‌مرور تحلیل می‌رود. اگر دندان‌های ازدست‌رفته به‌صورت متوالی نباشند، نمی‌توان از این دو روش استفاده کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت دندان بدون ایمپلنت باید با دندانپزشک مشورت کنید. برای مشاوره با دندانپزشک می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب زیبایی شماست!

منبع: نی نی نیوز

دیدگاهتان را بنویسید